Afganistan'da bombalı saldırı: 15 ölü

Telif hakkı REUTERS

Kuzey Afganistan'da bulunan Faryab Vilayeti'nin en büyük kenti Meymene'deki bir pazar yerinde düzenlenen intihar saldırısında 15 kişinin öldüğü, 27 kişinin yaralandığı açıklandı.

Ölen ve yaralananların arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtiliyor.

Saldırıyı üstlenen olmadı.

5 Nisan'da yapılacak olan başkanlık seçimleri yaklaşırken söz konusu saldırının yapılması dikkat çekiyor.

Bölgede Taliban militanlarının ve El Kaide ile bağlantılı olan Özbekistan İslami Hareketi'nin bölgede etkili olduğu biliniyor.

Taliban daha önce medyaya elektronik posta mesajlarıyla yaptığı açıklamada, seçimi engelleyeceğini belirtmiş ve Afgan halkına "sandığı tamamen boykot edin ve oy vermeye giderek kendisinizi tehlikeye atmayın" çağrısında bulunmuştu.

'Çok büyük patlama'

Patlamaya tanık olan 43 yaşındaki Seyit Aga BBC'ye yaşadıklarını anlatırken, "Tam ekmek alırken çok büyük bir patlama duydum. Sonra etrafa baktığımda her yerde ölüler ve kan vardı" diye konuştu.

Saldırının çiftçilerin ve köylülerin ürünlerini sattığı yerel bir pazara yapıldığını söyleyen Bölge Valisi Muhammedullah Bataş, "Öldürülen ve yaralananların hepsi sivildi" dedi.

Vali Bataş, intihar bombacısının üç tekerlekli bir motosiklet kullanırken patlayıcıları infilak ettirdiğini aktardı.

BBC'nin Kabil muhabiri Bilal Sarwary, seçim komisyonunun güvenlik nedeniyle 15 farklı eyalette toplam 396 seçim merkezini kapattığını söyledi.

Sarwary, en fazla seçim merkezinin Faryab Vilayeti'nde kapatıldığını aktarıyor.

İlgili haberler