İsrail-Suriye sınırında patlama: Üç İsrail askeri yaralı

Telif hakkı Reuters

İsrail-Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'nde yol kenarına konan bombanın patlaması sonrasında askeri bir araç içindeki biri ağır olmak üzere üç İsrail askeri yaralandı.

İsrail ordusu ise saldırıya top atışı ile misilleme yaptıklarını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olay sonrası yaptığı açıklamada İsrail-Suriye sınırının cihatçılar ve Hizbullah güçleri ile dolu olduğunu belirtti.

Netanyahu, Suriye'deki iç savaşa karşı son yıllarda sükuneti tahsis etmeyi başardıklarını dile getirerek, "İsrail devletinin güvenliğini muhafaza etmeye güçlü şekilde devam edeceğiz" dedi.

Geçtiğimiz Cuma günü İsrail ordusu sınırda devriye görevi yapan birliklerine bir saldırı olduğunu ve buna tank ve top atışıyla karşılık verildiğini duyurmuştu. Cuma günkü çatışmalar sırasında ölen ya da yaralanan olmamıştı.

İsrail'in Hizbullah konvoylarını silah taşıdığı gerekçesiyle hedef alması sonrasında son günlerde İsrail ile Suriye arasındaki sınır bölgesinde gerilim tırmanıyor.

İsrail, Suriye sınırları içerisinde yer alan Golan Tepeleri'ni 1967'de işgal etmiş, 1981'de de uluslararası toplumun kabul etmediği bir şekilde bölgeyi ilhak etmişti.

İlgili haberler