Papa suikastinde kullanılan silah sergileniyor

Telif hakkı AFP

Mehmet Ali Ağca’nın eski Papa 2. John Paul’e suikast girişiminde bulunduğu silah ilk kez sergilenecek.

İtalyan Adalet Bakanlığı, tabancayı eski Papa’nın memleketi Polonya’daki bir müzeye 3 yıllığına ödünç verdi.

13 Mayıs 1981’de Vatikan’daki San Pietro meydanında yapılan bir tören sırasında Ağca Papa’yı karnından vurmuştu.

Papa 2. John Paul suikast girişiminden sonra yaklaşık 3 hafta hastanede tedavi gördükten sonra sağlığına kavuşmuştu.

Ağca’nın dünyayı sarsan suikast girişiminde kullandığı Browning marka tabanca ise adli emanete alınmıştı.

Bu olaydan 33 yıl sonra silah ilk kez sergilenmek üzere dün Roma’da yapılan bir törenle Polonyalı yetkililere teslim edildi. Silah, eski Papa’nın doğum yeri olan Wadowice kasabasındaki müzeye dönüştürülen evinde sergilenecek.

Telif hakkı Reuters

2. John Paul’ün 27 Nisan’da aziz ilan edilecek olması vesilesiyle düzenlenen serginin açılışı 9 Nisan’da yapılacak.

2. John Paul Müzesi’ndeki sergide suikast girişiminde kullanılan tabancanın yanı sıra, eski papanın tedavi edildiği Gemelli Polikliniği’ndeki yatağı da bulunacak.

Silahı teslim alan müzenin müdürü Darius Ras, “Bu silah çok karanlık bir nesne, ama aynı zamanda 2. John Paul’ün hayatında önemli bir tarihsel anı teşkil ediyor” dedi.

İtalya Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Giovanni Tamburino da “Bu silah bir şiddet ve ölüm objesi ama aynı zamanda hayatta kalma savaşının ve bağışlamanın da sembolü” dedi.

Suikast girişiminden sonra Papa tarafından affedilen Mehmet Ali Ağca’yı affetmiş 2000 yılında Türkiye’ye iade edilmişti.

'Türk Papa' da aziz olacak

Papa 2. John Paul, Parkinson hastası bir rahibeyi ve beyin anevrizması geçrien bir kadını mucizevi şekilde iyileştirdiğine inanıldığı için aziz ilan edilecek.

27 Nisan’da yapılacak törende 2. John Paul’ün yanı sıra, Papa olmadan önce Türkiye’de görev yaptığı ve Türk dostu olarak bilindiği için “Türk Papa” olarak da anılan eski Papa 23. John da azizlik mertebesine getirilecek.