İsrail'den Suriye'ye hava saldırıları ile misilleme

Telif hakkı AFP

İsrail, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde dört askerinin yaralanmasına neden olan patlama sonrası Suriye'ye ait birçok askeri tesise hava saldırıları düzenledi. Suriye ordusu, saldırılarda bir Suriyeli askerin öldüğünü, yedi kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise hedefler arasında Suriye'ye ait bir ordu karargahı ile zırhlı birliklerin ve eğitim alanının bulunduğu belirtildi.

Ordu sözcüsü dünkü olayı "Suriye'nin şiddet eylemlerinde kabul edilmez bir tırmanış" olarak tanımlayıp, "İsrail sivillerine ve askerlerine karşı bu tehdite karşı tolerans göstermeyeceklerini" söyledi.

15 Mart 2011'de Suriye'de isyanın başlamasından bu yana Golan Tepeleri'ndeki silahtan arındırılmış bölgede Suriye ve İsrail askerleri birkaç kez karşılıklı ateş açmışlardı. Karşılıklı ateş son hava saldırıları sonrası da sürdü.

Siyasi ve stratejik açıdan önemli

Suriye'nin güneybatısındaki kayalık bölge, siyasi ve stratejik önem taşıyor.

1967'deki Altı Gün Savaşı'nın bitimine doğru İsrail Golan Tepeleri'ni Suriye'den almış, 1973'teki Yom Kippur Savaşı'nda Suriye'nin bölgeyi geri alma girişimleri sonuçsuz kalmıştı.

70 kilometre uzunluğundaki askerden arındırılmış bölge Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin denetimi altında bulunuyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu daha önce Suriye ile sınır bölgesinin "İsrail düşmanı cihatçılar ve Hizbullah militanlarıyla dolduğunu" söylemişti.

İlgili haberler