Rusya yanlısı göstericiler Kırım'da donanma üssünü bastı

Telif hakkı Reuters

Kırım liderlerinin bölgenin Rusya Federasyonu'na bağlanmasını öngören anlaşmayı imzalamasının ardından, Moskova yanlısı göstericiler Sivastopol kentinde Ukrayna'ya ait bir donanma üssünü bastı. Bazıları silahlı 200 kadar gösterici, üsse Rus bayrakları çekti.

Baskın sonrası bazı Ukrayna askerleri de üssü terk ederken, donanma komutanının gözaltına alındığı bildiriliyor.

Üsteki bir görevli BBC'ye yaptığı açıklamada, göstericilerin kapıları kırarak içeri girdiğini söyledi. Görevli ayrıca üsteki Ukraynalı üst düzey bir yetkilinin göstericilerle pazarlık ettiğini kaydetti.

Ukrayna Donanma Sözcüsü Sergiy Bogdanov ise Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada üssü basanlardan bazılarının kar maskesi taktığını söyledi. Sözcü, "Onlar silahlı değil, bizim taraftan da ateş açılmadı. Askerler bina içinde barikat kurdu." dedi.

Bogdanov, Ukrayna hükümeti Kırım'daki askerlere savunma amaçlı güç kullanma yetkisi verdiğini ancak bu yetkiyi kullanmayacaklarını belirtti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı bölgede silahlı bir çatışmayı önlemek amacıyla Kırım'a gitmek üzere yola çıktı. Fakat Kırımlı yetkililer, iki bakana giriş izni verilmeyeceğini söyledi.

ABD ve AB'den Rusya'ya yaptırım

Ukrayna, Avrupa Birliği ve ABD Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanmasını öngören anlaşmayı tanımıyor.

ABD ve AB hafta başında Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Ukrayna'daki kriz ise eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya ile ilişkileri geliştirme çabasıyla AB ile ortaklık anlaşması imzalamama kararı üzerine geçen yıl kasım ayında başladı.

O günden bu yana devam eden ve 80'den fazla kişinin ölümüne yol açan protestolar sonucu Yanukoviç 22 Şubat'ta Ukrayna'yı terk etti.

Bunun üzerine Rusya, Kırım'a müdahale etti, çoğu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetimine geçti.

Rusya'nın Karadeniz Donanması'nın merkezi de, Kırım'ın Sivastopol Limanı.

İlgili haberler