Seçim2014: AKP Milli Görüş kadrolarına mı dönüyor?

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI

Ordu’nun sahil ilçelerinden Ünye’nin Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanı Ahmet Arpacıoğlu, bir süredir belediye binasına gitmiyor.

Nedenini sorduğumuzda “Uzun zamandır izin kullanmamıştım, şimdi izin kullanıyorum” diyor.

Ancak ilçede herkes biliyor ki, iki dönemdir Ünye’yi yöneten Arpacıoğlu, partisinin belediye başkan adaylığıyla ilgili yaptığı seçimden rahatsız.

Arpacıoğlu ANAP kökenli bir siyasetçi.

Her seferinde yüzde 50 civarında oyla seçilerek iki dönem Ünye’yi yönetmiş.

Kamuoyu yoklamaları, onun belediye başkanı olarak Ünye tabanında olumlu bir algısının olduğunu gösteriyor.

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle soruşturma başlatılan Arpacıoğlu, yeniden aday olamamasıyla ilgili çok fazla detay vermiyor ama bu duruma tepkili.

AKP’nin ilçedeki adayı Ahmet Çamyar, Milli Görüş çizgisinden gelen bir avukat olarak biliniyor.

Çamyar’la görüşmek için talepte bulunuyoruz, ancak yoğun programı nedeniyle bu gerçekleşmiyor.

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI

Arpacıoğlu, ‘Çamyar’ın kendisinden önceki kötü belediyecilik döneminde belediye meclis üyeliği yaptığını’ belirtiyor ve ekliyor:

“O dönem Ünye, tarihinin en kötü belediyecilik örneğini yaşadı. Ama maalesef genel merkezimiz ve bana göre de Başbakanımız yanıltılarak anketlerde de en kötü çıkan arkadaşımızın aday yapılması öngörüldü. Vatandaşlarımızın o eski günlerini unutmadıklarını düşünüyorum ve o günleri tekrar hatırlamalarını diliyorum.”

Arpacıoğlu’na ANAP kökenli olmasının AKP içerisinde bir sorun yaratıp yaratmadığını soruyorum.

‘Bizi çakma AK Partili olarak adlandırıyorlar’

Bunun başından beri sorun olduğunu, ama son dönemde bunun daha da derinleştiğini söylüyor:

“Daha önce Fazilet Partisi’nde çalışmamış olan bizleri Ünye teşkilatında çakma AK Partili olarak adlandırıyorlar. Önceden de vardı, ama son zamanlarda çok dillendirilmeye başlandı. Bunu ben hep hissettim ve yaşadım. Bugün çok daha net gözüküyor.”

Arpacıoğlu yeni aday seçiminin de bununla bağının bulunduğunu öne sürerek, şöyle devam ediyor:

“O güne dönüş olarak yorumlanıyor kamuoyunda. Bugünkü kadrolar da asıl olarak o kadrolardır. İnsanları ötekileştirmedik, ama mevcut arkadaşımız ve yakın çevresinin böyle görüyor olduğunu düşünüyor ve inanıyorum. Bu da insanları ötekileştirmekte, bölmektedir.”

Arpacıoğlu’ndan sonra yerel 'Okuyorum' gazetesinden Ulvi Gündoğdu’yla Ünye sokaklarında turluyoruz.

Gündoğdu da Arpacıoğlu’nun aday gösterilmemesi için AKP’liler arasında, Milli Görüş geleneğinden gelmediği için gerçek bir AKP’li olmadığı algısının yaratıldığını söylüyor.

AKP’nin daha eski kadrolarını öne çıkarmasının çevre ilçelerde de gerçekleştiğini söylüyor:

“Fatsa’da Hüseyin Anlayan iki dönem başkanlık yaptı. Anketlere göre Ahmet Arpacıoğlu kadar başarılı bulunmadığı halde kendisi tekrar aday yapıldı. Kendisinin alkole bakışı belli, muhalif gruplara bakışı belli. Çünkü bence esas neden Milli Görüş kökenli olması.”

'Adaylarda Milli Görüş ağırlığı'

Ünye’de Gülen Cemaati’ne yakın olmasıyla tanınan yerel İpekyolu gazetesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hasan Tanrıver’le görüşüyorum.

Tanrıver sadece bölgede değil Anadolu’nun birçok yerinde İlim Yayma Cemiyeti-Milli Görüş kökenli adayların bulunduğu listelerin öne çıktığını belirtiyor.

Tanrıver, “Şu anda bu bölgedeki listelere bakın. Adayların abartısız yüzde 70’i abartısız Milli Görüş geleneğinden gelen insanlardır. Bu açıdan zirve yapmış bir dönem bu. Bu, son yaşanan hadiselerin getirdiği neticedir.”

Tanrıver son yaşanan hadise derken asıl olarak 17 Aralık'ta başlayan soruşturmayı ve AKP ile Gülen hareketi arasındaki gerilim sürecini kastediyor ve bunun Anadolu’ya yansımasının büyük kentlere nazaran daha yavaş da olsa olduğunu ve büyük bir kararsız kitle yarattığını söylüyor.

İlerleyen saatlerde Ordu Üniversitesi’nin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım'la görüşüyoruz.

Yıldırım son dönemde AKP’nin yönetim politikalarını yereller üzerinden analiz etmeye önem veren bir isim.

AKP çekirdek kadrolarına mı dönüyor?

Yıldırım Ünye örneğinin AKP’nin çekirdek kadrolarına dönüş açısından önemli olduğunu, bunun birçok yerde yaşandığını, bu yerel anlayışın genele yansımasının AKP açısından genele dair gelecek kestirimleri açısından çok önemli değişimlere işaret ettiği görüşünde.

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI

AKP'nin sadece İslamcı bir parti olarak görülmesini engelleyen ittifakları, dili olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Ünye, siyasetin geleneksel seyri açısından doğrudan İslamcı tabana ya da siyasete yaslanmayan bir kent. Bu ayrımları yerelden genele harmanlayan ve yerele göre siyaset oluşturan bir parti AKP. Bu duyarlılığı ve farklılığı gözeterek yerelde merkez sağ kadrolar, eski ANAP, DYP kökenlilerin merkezdeki boşluktan AKP’ye doğru geçişi sağlanmış; AKP de bu kadrolarla merkezin denetlenmesinde mesafe almıştı. Bugün bundan vazgeçiliyor” diyor.

Ünye Karadeniz’in bir ilçesi.

Ancak AKP’nin Ünye’de Milli Görüş kökenli kadrolarına dönüşü AKP’nin yeni dönemdeki siyaset tarzı hakkında önemli ipuçları veriyor olabilir.

Zira geleneksel kadro ve siyaset diline dönüş sadece Ünye’de yaşanmıyor.

İlgili haberler