Merkel: AB Rusya'ya yeni yaptırımlara hazır

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu söyledi. Bugün Brüksel'de başlayacak AB Zirvesi öncesi Almanya Parlamentosu'na hitap eden Merkel, ilk etapta seyahat yasağı uygulanacak ve mal varlıkları dondurulacak kişilerin sayısının artırılacağını belirtti.

Merkel, Rusya'nın Kırım'daki krizin çözümü yolunda adım atmaması halinde, AB'nin bu ülkeye ekonomik yaptırımlar da uygulayabileceğini vurguladı.

Almanya Başbakanı, Kırım'ı ilhak eden Rusya'nın faaliyetlerinin, sanayileşmiş ülkeler grubu G-8'in artık mevcut şekliyle faaliyet gösteremeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

AB dün 21 Rus ve Kırımlı hakkında seyahat yasağı kararı almış ve bu kişilerin birlik üyesi ülkelerdeki mal varlıklarını dondurmuştu.

Berlin'deki BBC muhabiri Stephen Evans ise Almanya'daki kamuoyu araştırmalarının, halkın Rusya'ya ekonomik yaptırım uygulanmasına fazla destek vermediğini gösterdiğini aktardı.

Donanma komutanı serbest

Öte yandan, Ukrayna, Kırım'ın Sivastopol kentinde bir üsse dün yapılan baskında gözaltına alınan donanma komutanı Sergiye Hyaduk ve diğer kişilerin serbest bırakıldığını açıkladı.

Telif hakkı AFP

Haber, Ukrayna'nın geçici lideri Aleksander Turçinov'un internet sitesinde duyuruldu.

Kiev yönetimi daha önce Rusya yanlısı silahlı göstericilerin gözaltına aldıkları kişileri kısa süre içinde serbest bırakmamalarının 'sonuçları olacağı' uyarısında bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Moskova'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Kırım krizinin çözümü amacıyla Moskova'da temaslarda bulunacak.

Ban, Rusya Federasyonu Başkanı lideri Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Kırımlı liderler son olarak bölgenin Rusya'ya katılmasını öngören anlaşmayı imzalamıştı. Ukrayna, Avrupa Birliği ve ABD anlaşmayı tanımıyor.

Bölgedeki kriz ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya ile ilişkileri geliştirme çabasıyla AB ile ortaklık anlaşması imzalamama kararı üzerine geçen yıl kasım ayında başladı.

80'den fazla kişinin ölümüne yol açan protestolar sonucu Yanukoviç 22 Şubat'ta Ukrayna'yı terk etti.

Bunun üzerine Rusya Kırım'a müdahale etti, çoğu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetimine geçti.

İlgili haberler