Kırım krizi: ABD ve Rusya'dan karşılıklı yaptırımlar

Telif hakkı Reuters

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi sonrası Moskova ile Batılı ülkeler arasındaki gerginlik artıyor.

AB ve ABD Rusya'ya uyguladığı yaptırımları genişletirken, Rusya da üst düzey dokuz Amerikalı yetkili ve Kongre üyesine yaptırım uygulamayı kararlaştırdı.

ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlarını genişlettiğini açıkladı.

Obama, yaptırım listesine 20 kişiyi ve bu kişilere destek veren bir Rus bankasını (Bank Rossiya) eklediklerini söyledi.

Listede Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in özel kalem müdürü Sergey İvanov ve "Putin'in bankeri" olarak bilinen Yuri Kovalçuk da bulunuyor.

Ukrayna'daki faaliyetlerinin Kremlin'e maliyetinin artacağını belirten Obama, "Bu cezalar, Rusya hükümetinin uluslararası toplumca reddedilen tercihlerinin sonucudur.'' dedi.

Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanımayan ve bu adımın uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Washington hafta başında 11 Rus ve Kırımlıya yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

AB de 21 Rus ve Kırımlı hakkında seyahat yasağı kararı almış ve bu kişilerin birlik üyesi ülkelerdeki mal varlıklarını dondurmuştu.

AB zirvesi

Birlik üyesi 27 ülkenin liderleri bugün Brüksel'de başlayacak zirvede Rusya'ya karşı atacakları yeni adımları tartışacak.

Zirve öncesi bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderlerinin Moskova'ya yönelik yeni yaptırımlar üzerinde anlaşacaklarını söyledi. Merkel ayrıca Rusya'nın faaliyetlerinin, sanayileşmiş ülkeler grubu G-8'in artık mevcut şekliyle faaliyet gösteremeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Kırım krizi yüzünden planlanan AB-Rusya Zirvesi'nin iptal edildiğini açıkladı.

Rusya'dan jet yanıt

Öte yandan, Rusya ABD'nin son yaptırımlarına yanıt vermekte gecikmedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Amerikalı dokuz yetkiliye ve Kongre üyesine seyahat yasağı getirdi.

Bu kişiler arasında; ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez ve eski ABD başkan adayı Senatör John McCain de bulunuyor.

İlgili haberler