Afganistan'da saldırı: En az 18 ölü

Telif hakkı AP

Afganistan'ın doğusundaki Celalabat kentinde bir polis merkezi ve kamu binalarını hedef alan saldırıda en az 18 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Ölenlerden 10'unun polis olduğu açıklandı. Güvenlik yetkilileri, saldırganlardan yedisinin öldürüldüğünü, yapılan incelemeler sonucu yedisinin de üzerinde intihar eylemcilerinin kullandığı patlayıcı yüklü kıyafetlerin bulunduğu tespit edildi.

Yetkililer, saldırıda bomba yüklü bir araç ve uzaktan kumandalı patlayıcıların kullanıldığını, ve eyleme çok sayıda silahlı militanın da katıldığını söylüyor.

Taliban güçlerinin üstlendiği saldırının 5 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde düzenlenmiş olması dikkat çekiyor.

Bölgeden gelen haberlere göre, patlayıcı yüklü araç kent merkezinin yakınındaki kilit konumda bir polis merkezini hedef aldı. Silahlı saldırganlar da polis merkezinin yanındaki resmi binalara saldırdı.

Nargarhar vilayeti sözcüsü bombalı araç saldırısı sonrasında polis ve saldırganlar arasındaki çatışmaların dört saat sürdüğünü belirtti.

Görgü tanıklarına göre saldırıya hedef olan binalar arasında Afganistan Devlet Televizyonu da var.

Afganistan'da salı günü gerçekleştirilen bir başka saldırıda aralarında çocukların da olduğu 17 kişi öldürülmüş, 60'tan fazla kişi de yaralanmıştı.

Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ülkede meydana gelen saldırılarda artış görülüyor.

Taliban güçleri, seçimleri engellemek için saldırılar gerçekleştireceğini açıklamıştı.

İlgili haberler