Erdoğan: Twitter mwitter, hepsinin kökünü kazıyacağız

Telif hakkı Reuters

Seçim kampanyasına devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başbakan, cumhurbaşkanı ve bakanların dinlenmesine tepki gösterirken, uluslararası komplolardan söz etti ve ''Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız'' dedi.

Bursa'da seçmenlerine seslenen Erdoğan, uluslararası camianın tepkisinin de umrunda olmayacağını söyledi.

Erdoğan A Haber'deki röportajında da seçimden sonra YouTube, Facebook ve diğer internet paylaşım sitelerine yönelik kapatma da dâhil sert adımlar atılabileceğinin işaretini vermişti.

Başbakan, "Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Youtube'a Facebook'a, bilmem şuraya buraya yediremeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız" demişti.

Erdoğan, "Kapatılmaları da dahil mi?" sorusunu "Dahil, çünkü yani bu insanlar veya bu kurumlar kazançları için, imkanları için her türlü ahlaksızlığı her türlü casusluğu, ajanlığı teşvik ediyor. Yani çünkü bunun sınırı yok, sınırsız bir şey bu. Böyle bir özgürlük anlayışı kabul edilemez" demişti.

Erdoğan, Bursa'da yaptığı konuşmada da yine Gülen hareketini hedef aldı. ''İnsanların telefonlarını gizlice dinleyenden, bunları kaydedenden, bunları şantaj için kullanandan derviş olmaz, gönül insanı olmaz, hizmet eri olmaz'' görüşünü dile getiren Erdoğan şöyle devam etti:

'Alim de, muteber insan da olamaz'

“Memleketine fitne sokandan, dostunu arkadan vurandan, kardeşini kuyuya atandan, insanların mahremini gözetleyenden münzevi olmaz. Spordan siyasete, magazinden istihbarata kadar her türlü işle uğraşan, her türlü kirli işe bulaşan, memleketin her meselesine burnunu sokandan asla din adamı da olmaz, alim de olmaz, muteber insan da olmaz."

Erdoğan telefon dinlemeler konusunda ise şunları söyledi:

''Şimdi bakın uluslararası komplolar bu işin içinde. Çok ilginç. Bu Twitterlar falan var ya şimdi mahkeme kararı çıktı, Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız. Evet evet hepsini, efendim işte uluslararası camia şöyle der, böyle der, hiç beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü görecekler. Bunun özgürlükle alakası yok. Özgürlük birinin mahremine girmek değildir, özgürlük devletin sırlarını bu tür kanallarla uluslararası yerlere, fitnelemek, sufle etmek değildir.''

‘Daha güzel isim bulunabilirdi’

Konuşması sırasında Başbakan yapımı süren Bursa futbol stadına da değindi. Bursaspor’un simgesi timsaha atıfla “Timsah Arena” adının verildiği stadın ismini eleştiren Erdoğan şöyle konuştu:

“Timsah arenanın inşaatı devam ediyor. Ya buna daha güzel bir isim bulunabilirdi. Çok mu hoşlanıyorsunuz timsahtan. Bursa’nın tarihine yeşiline uygun bir isim olabilirdi.”

İlgili haberler