Türkiye Barolar Birliği yargıya başvurdu

Telif hakkı chp

Türkiye Barolar Birliği Twitter’a erişimin engellenmesine dair kararın acilen kaldırılması talebiyle İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na itiraz başvurusunda bulundu.

Başkan Metin Feyzioğlu, yaptığı açöıklamada, "Twitter’a erişimin engellenmesi kararı yok hükmündedir. Kararı verenler ve uygulayanlar suç işlemiştir" dedi.

Ana muhalefet partisi CHP, Twitter'a erişimin engellenmesi hakkındaki mahkeme kararına karşı bugün yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a karşı da bireysel özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle adli dava açacaklarını vurguladı.

Babacan: Yasak mecburiyetten

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise CNBC-e kanalına yaptığı açıklamada, Twitter yasağı kararının mecburiyetten alındığını ve uzun süreceğini sanmadığını, bu sosyal medya platformu ile anlaşmaya varılabileceğini ifade etti.

Babacan, ifade özgürlüğünün önemli olduğunu, ancak bireylerin özel yaşamın mahremiyeti hakkına da saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Türkiye'den Twitter'a erişim, Samsun ve İstanbul'daki şikayetler üzerine alınan mahkeme kararları doğrultusunda dünden beri engelleniyor.

Başbakan Erdoğan, dün Bursa mitinginde yaptığı konuşmada ''Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız'' demişti.

Twitter'a girmek isteyenler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın siteye koruma tedbiri koyduğu mesajıyla karşılaşıyor.

İlgili haberler