Rusya: Kırım'ın "yeniden birleşmesi" planlanmamıştı

Telif hakkı AFP Getty

Rusya'nın AB büyükelçisi Vladimir Çijov, Kırım'ın Rusya ile yeniden birleşmesinden memnun olduğunu belirtti, ancak bu girişimin "önceden planlanmış olduğu" görüşlerini reddetti.

Büyükelçi Çijov, BBC'ye verdiği mülakatta, Kırım'ın Rusya'ya katılmasının 60 yıldır süren bir "anormalliğin" sonu olduğunu kaydetti.

Vladimir Çijov Kırım'daki Ukrayna askerlerinin ya istifa edip Rusya ordusuna katılacaklarını, ya da üniformalarıyla Kırım'ı terkedeceklerini söyledi.

Rusya büyülelçisi, ABD'yi, Ukrayna'ya asker veya askeri yardım gönderilmemesi konusunda uyardı ve bunun "büyük bir hata olacağını" söyledi.

Çijov,Rusya'nın Kiev'deki yeni hükümeti tanımamasına rağmen, "Kiev'de yetki kimdeyse, Doğu Ukrayna'da yaşayan Rus asıllıların, Rusça konuşan halkın, tüm Doğu Ukrayna nüfusunun haklarını korumalarını, çıkarlarını gözetmelerini bekliyoruz" dedi.

Rusya'nın AB büyükelçisi Ukayna'nın başka bölgelerine veya Avrupa'daki topraklara asker göndermeyi planlamadıklarını vurguladı.

Rusya, yapılan halkoylamasından sonra Cuma günü Ukrayna'ya bağlı olan Kırım'ı resmen ilhak etmişti.

Üslere baskınlar

Telif hakkı

Dün Rus askerleri ve Rusya yanlısı protestocular Kırım'da Ukrayna'ya ait iki hava üssünü basarak üsleri Rusya'nın kontrolü altına geçirdi.

Muhabirler, Rus güçlerinin Kırım'ın tamamında tam askeri kontrol sağlamak üzere çabalarını yoğunlaştırdığını bildiriyor.

Belbek'teki BBC muhabiri Ian Pannell, Kırım'da geriye kalan az sayıdaki Ukrayna askerinin kendilerini kuşatma altında ve komutanlarınca terkedilmiş hissettiklerini aktarıyor. BBC muhabiri, dün Belbek hava üssüne düzenlenen baskında Rus askerlerinin otomatik silahlar ve ses bombaları kullandığını belirtiyor.

Bölgedeki diğer BBC muhabiri Mark Lowen da, Rus askerlerin Kırım'ın doğusundaki Novofedorivka üssünün kontrolünü de ele geçirdiğini bildirdi.

İlgili haberler