Türkiye Suriye savaş uçağını düşürdü

Türk Silahlı Kuvvetleri, hava sahasına girdiği belirtilen Suriye'ye ait MIG savaş uçağını düşürdü.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye uçağının, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Keseb kasabasının batısına düştüğünü belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, "Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir." denildi.

Açıklamada, "yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı’na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir." denildi.

Genelkurmay Başkanlığı, açıklamasında, "Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14’de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Keseb bölgesine düşmüştür. Uçağın Keseb bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir." denildi.

Erdoğan: Tokadımız ağır olur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki saatlerde, seçim mitingi sırasında uçağın Türkiye tarafından düşürüldüğünü doğrulamış ve “Suriye uçağı saat 12.15 civarı sınırımızı ihlal etti. F-16’larımız kalktı, bu uçağı vurdu. Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olur. Onun için ben başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı, hava kuvvetlerimizi tebrik ediyorum” demişti.

Uçak Lazkiye üzerinde miydi?

Suriye devlet televizyonu ise, bir askeri kaynağa dayanarak, "Türk savunma kuvvetlerinin, Suriye topraklarındaki isyancılara karşı operasyon yürüten bir Suriye jetini vurarak düşürdüğünü ve bunun bariz bir saldırı olduğunu" bildirdi.

Daha önceki ajans haberlerinde, Lübnan'daki Hizbullah grubunun televizyonu El Manar, Türkiye topraklarından iki roket atıldığını bildirmişti.

Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, uçağın Türkiye'den açılan ateş sonucu düşürüldüğünü belirtmişti. Örgüt, "Türk hava savunma güçleri, Laskiye'nin bazı kesimlerine saldırıya geçen Suriye savaş uçağını hedef aldı. Uçak yanmaya başladı ve Suriye topraklarına düştü. " dedi.

Suriye, son olaydan önce, Türkiye'nin Laskiye bölgesindeki olaya karışması iddiasıyla ilgili olarak bir açıklama yapmıştı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin, sınır bölgesi Keseb'de son iki gündür Suriye'nin egemenliğine karşı yürüttüğü gayri meşru askeri saldırı, Suriye'deki olaylara karıştığının kanıtıdır" demişti.