Kırım'da Ukrayna üssüne baskın

Telif hakkı n

Rus birliklerinin, Kırım'da Ukrayna'ya ait bir deniz üssünün kontrolünü ele geçirdikleri bildiriliyor.

Ukraynalı yetkililer, BBC'ye yaptıkları açıklamada, Feodosia üssünün denetiminin Rus askerlerine geçtiğini, bunun son iki gün içinde düzenlenen üçüncü benzer saldırı olduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vladislav Seleznyov, Rus askerlerinin otomatik silahlar ve el bombalarıyla iki ayrı koldan üsse baskın düzenlediğini, Ukraynalı subayların ellerinin kelepçelendiğini söyledi.

Rusya Kırım'da Ukrayna'ya ait askeri tesislerin çoğunda hakimiyeti sağlamış durumda.

NATO'dan uyarı

NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, Pazar günü Rusya'nın Ukrayna sınırına yığınak yapmasını endişeyle izlediklerini açıkladı.

Rusya ise Ukrayna'nın doğusundaki askeri birliklerinin uluslararası anlaşmalara uygun hareket ettiğini vurguladı.

Rusya Federasyonu'na katılma konusunda yapılan referandumun ardından Rusya Kırım'ı resmen ilhak etmiş, Ukrayna ve Batı ise referandumu "yasa dışı" olarak nitelemişti.

Interfaks haber ajansı, Kırım'daki 189 askeri birlik ve tesiste Rus bayraklarının dalgalandığını bildiriyor.

Almanya'daki Marshall Fonu adlı düşünce kuruluşunun Brüksel'de düzenlediği toplantıda konuşan General Breedlove, Ukrayna'nın doğusundaki Rus kuvvetlerinin oldukça büyük çaplı ve hazır olduğunu ifade ederek "Trans-Dinyester'e geçme kararı verilse doğu sınırında hazır bekleyen yeterli bir güç var ve bu çok kaygı verici" dedi.

General, Rusya'nın "bir ortaktan ziyade rakip olarak davrandığını" vurguladı.

Ukrayna'nın güneybatı sınırı ile Dinyester nehri arasında dar bir bölge olan Trans-Dinyester 1990'da Moldova'dan bağımsızlığını ilan etmiş, uluslararası toplum ise bu durumu tanımamıştı.

Kırım'ın ilhakından sonra Trans-Dinyester Yüksek Sovyeti, Rus Federasyonu'na katılma talebini iletti.

İlgili haberler