Mısır'da yüzlerce Mursi taraftarına idam cezası

Telif hakkı v

Mısır'da mahkeme, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarı 528 Müslüman Kardeşler üyesine idam cezası verdi.

İlk gelen haberlerde idama mahkum edilenlerin sayısı 529 olarak kaydedilmişti.

Sanıkların bir polisi öldürmek ve polise saldırı suçlarından yargılandığı bildiriliyor.

Mısır'da yasaklanan Müslüman Kardeşler hareketi üyesi bu grup 1200'den fazla Mursi taraftarını kapsayan daha geniş bir davaya bağlı olarak yargılanıyordu.

Müslüman Kardeşler üyesi Mursi'nin iktidarına karşı geçen yıl kitlesel protesto hareketleri başgöstermişti.

Mursi'nin Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi öncülüğündeki ordu tarafından devrilmesi üzerine başlayan protestolarda ise binden fazla kişi öldü. Ayrıca, Müslüman Kardeşler hareketinin yüzlerce üyesi tutuklandı.

Mursi hakkında da farklı suçlamalarla 4 ayrı dava açıldı.

Müslüman Kardeşler'in Londra'daki sözcülerinden Abdullah el Haddad, BBC'ye yaptığı açıklamada, idam kararlarının Mısır'ın bir diktatörlük olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Haddad, ''Sadece bir tehdit mesajı da olabilir bu. Temyiz başvuruları olacaktır, karar da değişecektir. Ama bu darbe sonrası yeni Mısır, el Sisi'nin kurmaya çalıştığı yeni diktatörlük'' dedi.

Kahire'nin güneyindeki Minya kentindeki mahkeme, iki celse sonunda karar verdi. Bu durum sanık avukatlarının savunma haklarının yeterli şekilde kullandırılmadığı yakınmalarına neden oldu.

AP haber ajansı, başkent Kahire'nin güneyindeki Minya'da görülen davada avukatların savunma yapma fırsatı bulamamaktan şikayetçi olduğunu belirtiyor.

Sanıkların saldırıları, Mursi taraftarlarının kurduğu protesto kamplarını güvenlik güçlerinin dağıtmasının ardından Agustos ayında Mısır'ın güneyinde, gerçekleştirdikleri iddia ediliyor.