Afganistan'da Taliban seçim kuruluna saldırdı

Telif hakkı AP

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimine iki haftadan az bir süre kala, Taliban başkent Kabil'de Yüksek Seçim Kurulu'nun bürolarından birine saldırı düzenlendi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı saldırıda iki polisin öldüğünü, iki polisin yaralandığını açıkladı. Bakanlık, beş saldırganın da öldürüldüğünü duyurdu.

Seçim Kurulu yetkililerinden ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Polis yetkilileri, salı günü yerel saat ile 11:35'te önce büro dışında en az bir intihar saldırısı düzenlendiğini, daha sonra da silahlı bazı kişilerin binaya girdiklerini söyledi.

Saldırıdan dört saat sonra da binada çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Kabil'den sabah gelen ilk haberler, cumhurbaşkanı adaylarından Eşref Gani'nin evine ateş açıldığı şeklindeydi. Ancak saldırıda hedef alınan yerin, Gani'nin evi yakınlarındaki Yüksek Seçim Kurulu bürosu olduğu ortaya çıktı.

Seçim 5 Nisan'da

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 5 Nisan'da yapılacak. Hamid Karzai'nin ardından ülkeyi yönetecek kişinin belirleneceği seçimde Gani iddialı adaylardan biri.

Eski Afganistan Maliye Bakanı ve Dünya Bankası yetkilisi Gani'ye, Özbek general Abdülraşit Dostum da destek veriyor.

Gani dışında şans verilen diğer adaylar ise 2009'daki seçimde ikinci sırada yer alan Abdullah Abdullah ve eski Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul.

Taliban ise seçimi boykot edeceğini duyurmuş ve oy verme sürecini aksatacak saldırılar düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Kunar'da bankaya baskın

Öte yandan, Afganistan'ın doğusundaki Kunar eyaletinde de bir kamu bankasına intihar saldırısı düzenlendi.

Kunar Valisi Şuca ül Mülk BBC'ye yaptığı açıklamada, üç intihar eylemcisinin düzenlediği Kabul Bank'a yönelik saldırıda biri sivil, dördü güvenlik görevlisi beş kişinin öldüğünü söyledi.

Saldırganlardan birinin üzerindeki patlayıcıları ateşlediği, diğer ikisinin ise polis tarafından vurularak öldürüldükleri açıklandı.

İlgili haberler