İki gazeteci, tutuklu meslektaşları için açlık grevinde

Gazeteciler Semra Çelebi ve Sedat Şenoğlu, kaldırılan Özel Yetkili Mahkemelerde görülen ve Gaye davası olarak bilinen davada yargılanan gazeteciler için özgürlük çağrısı yapmak için 2 günlük açlık grevine başladı.

Kadıköy Kilise Meydanı'nda açlık grevine başlarken tutuklu aileleri adına açıklama yapan Semra Çelebi, "Ergenekon davası sanıklarının başvurularından hareketle birçok mahkeme, tutuklulukta 5 yıllık sürenin dolmuş olması ve dosyanın henüz Yargıtay incelemesine girmemesi gerekçeleriyle tahliye kararı verirken, tutuklu gazeteciler, sosyalistler hakkında bu gerekçeler baz alınmıyor" dedi.

Aralarında Özgür Radyo Genel Yayın Yönetmeni Füsun Erdoğan'ın da bulunduğu 8 kişi hakkında 7 yılı aşkın tutukluluğun ardından karar çıkmıştı.

Mahkeme kararını Kasım ayında verdi ve gerekçeli kararını yazdı. Ancak dosya Yargıtay'a gönderilmedi.

Basın açıklamasına katılan CHP İstanbul milletvekili Melda Onur da "adaletin hemen uygulanması" çağrısında bulundu.

Davanın avukatlarından Gülhan Kaya, dosyanın Yargıtay'a gönderilmemesi nedeniyle, yargılananların Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunanların tahliye edilmesiyle aynı duruma sahip olduğunu söylüyor.

Avukatların yaptığı yazılı açıklamaya göre de, 4. ve 5. Ağır Ceza Mahkemeleri "tutukluluk süresi 5 yıl olsa da Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarda sürenin iki katı uygulanacağı" gerekçesiyle tahliye taleplerini reddetti.

Avukatlar, 27 Mart'ta da 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne üçüncü kez tahliye taleplerini iletecekler.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu da geçen hafta yaptığı açıklamada, gazetecilerin durumuna dikkat çekmişti.

EFJ Genel Sekreteri Ricardo Guitierrez, "Ergenekon kararı verildiğinde de maksimum tutukluluk suresi 10 yıldı, fakat bu karar bozuldu. Bu davanın Ergenekon'dan farkı nedir" demişti.

8 Eylül 2006'da tutuklanan sanıklar hakkında 7 yılı aşkın süren yargılamanın ardından karar 4 Kasım 2013'te, davanın 22. duruşmasında verilmişti.

İlgili haberler