17 Aralık, Yozgat'ta MHP'ye mi yaradı?

Telif hakkı KUMRU BASER

Siyasi yapısıyla tipik bir orta Anadolu kenti olan Yozgat, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sürecinin AKP’ye bölgede ne ölçüde zarar verdiğinin de ipuçlarını verecek.

2009’daki yerel seçimde AKP, en yakın rakibi MHP’yi 16 puan geride bırakarak oyların yüzde 57’sini almıştı.

Şimdi Yozgat için kritik soru, MHP’nin, aradaki 6 bin oyluk farkı kapatıp kapatamayacağı.

Yozgat Belediyesi 1977’den bu yana hep milliyetçi-muhafazakar partiler arasında el değiştirmiş.

Yaptığımız sohbetlerde, seçim yarışının başabaş gittiği, ama AKP’nin hâlâ biraz önde olabileceği görüşü ağır basıyor.

Şehrin merkezinde MHP çok daha görünür bir kampanya yürütüyor. Ancak en yoksul kesimin yaşadığı kenar mahalleleri dolaştığımızda, AKP ağırlığı hemen hissediliyor.

Köylerde de AKP’nin güçlü olduğu söyleniyor.

Cemaat AKP’ye karşı

Gülen cemaati sempatizanları oylarının ve cemaatin şehirdeki etkisinin sonucu MHP lehine çevirebileceği düşünülüyor. Yozgatlı gazeteciler, Gülen cemaati sempatizanlarının bin civarında oyu olduğunu tahmin ediyor. Merkez ve ilçelerde, cemaat mensuplarının AKP dışında hangi parti güçlü ise onun için kapı kapı dolaşarak kampanya yürüttükleri anlatılıyor.

MHP’nin oylarını artırabilecek bir başka etken olarak, CHP ve MHP tabanının, merkez ve ilçelerde kendi adayının şansı yoksa, baskın partiye oy kullanması ihtimali. Seçim öncesi havaya bakıldığında CHP ile MHP oyları arasında böyle bir geçişlilik olması kaçınılmaz görünüyor.

Bir Yozgatlı bunu “Bu seçimde AKP’ye bir ders verme amacı öne çıkıyor” diye ifade ediyor.

Aday faktörü

Telif hakkı KUMRU BASER

Bir kesim partili, AKP Yozgat belediye başkan adayı Kazım Arslan’ın HAS partiden gelmiş olmasını eleştiriyor. Bu kesim, mevcut başkan ya da il başkanıyla devam edilmesini istiyor. Bu durumun MHP adayı Uğur Bektaş’ın lehine etki yaratabileceği de konuşulanlar arasında.

Ama AKP seçim kampanyası, şarkıları ve afişleriyle, yerel adaydan ziyade Başbakan Erdoğan’a odaklı ve birçok Yozgatlı da “Biz Başbakan'a oy veriyoruz” diyor.

‘Tandır gibi delikler’

Burası TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da memleketi.

Yozgat, hükümet içinde kuvvetle temsil ediliyor ve AKP seçmeninin önemli bir kısmı Türkiye siyasetini sarsan yolsuzluk iddialarına kulak asmıyor. İddiaları “Dershane sahibi zenginlerin bir oyunu” olarak yorumlayanlar var.

Ama çok sayıda AKP’li illerine son 12 yıldır kayda değer hiç bir yatırım yapılmadığından şikâyetçi.

Sorgun hattı minibüsündeki bir sohbette, bir seçmen artık AKP'ye oy vermeyeceğini şöyle dile getiriyor:

"Adam Yozgat’a gelmiş, İstanbul’da yaptıklarını anlatıyor. Marmaray sanki buraya Topçu Göleti’ne gelecek.”

Yıllardır AKP’ye oy veren emekli bir din görevlisi de “Yozgat’ımıza yatırım yok. Yollarımız Sivas’a kadar ezikli kesikli, tandır gibi oyulmuş kaçamıyorsun. Bir hastane planlandı, münbit tarım arazisine yapıyorlar. Geçen gelmiş, havaalanı düşünülüyor diyor, daha düşünülüyormuş. Her yere gidince kurdele, Yozgat’a gelince sadece konuşma” diyor.

Yozgat’a ne oldu?

Yozgat, 1980 öncesinde 6 milletvekili çıkarırken şimdi 4 vekil çıkaran bir şehir. Bu vekiller de merkez sol ve sağ arasında dağılıyor.

Şehrin hem nüfusunda önemli bir azalma olmuş, hem de nüfusunun siyasi tercihlerinde bir değişim yaşamış.

Peki neden bir değişim yaşandı? Buna verilen cevap, ekonomide gerileme, alt yapı yatırımlarında eksiklik ve kısmen buna bağlı nüfus kaybı olduğu. Kentin nüfusunun 14 yıl içinde 680 binlerden 440 binlere indiği anlatılıyor.

Telif hakkı KUMRU BASER

Gazeteci Seyfi Çelikkaya, bu azalmanın siyasi bir boyutu da olduğuna dikkat çekiyor ve Alevi, Kasnakçı denilen Roman ve Abdal mahallelerinin 1970’lerin sonlarından itibaren siyasi gerilimler, güvensizlik nedeniyle giderek boşaldığını ve kentin “tek renkli” bir yer haline geldiğini söylüyor.

‘Burada CHP’li komünist sayılır’

CHP İl Başkanı Onur Kaytan sohbetimiz sırasında Yozgat siyasetinde milliyetçi muhafazakâr rengin baskınlığını şakayla karışık “CHP’ye sol bir parti der misiniz demez misiniz bilmem, ama Yozgat’ta CHP’liler komünist sayılır” diye ifade etti.

Kaytan illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 66. olan Yozgat’a yatırım yapılmamasının kenti yavaş yavaş öldürdüğü görüşünde. Yozgat’ta 600 işçi çalıştıran Tekel bira fabrikasının özelleştirme yoluyla satılıp kapatılışını, bu kentin ekonomisine yapılanların tarihi bir simgesi gibi görüyor.

Kaytan, “Şu an fabrika açık olsaydı, hiçbir şey olmasa, işçiler kent ekonomisine hiç yoktan 2 trilyon bırakacaktı” diyor.

İlgili haberler