BM'den Kırım konusunda Ukrayna'ya destek

Telif hakkı AP

BM Genel Kurulu, Rusya'nın Kırım'ı ilhakına yol açan Moskova destekli referandumu yasadışı ilan eden bir kararı onayladı.

Karar, Uluslararası Para Fonu'nun Ukrayna ile 14-18 milyar dolar değerinde bir kredi anlaşmasını kabul etmesinden sonra geliyor.

ABD Kongresi de Perşembe günü Ukrayna için 1 milyar dolarlık kredi garantisi desteğini kanunlaştırdı.

Rus yanlısı askerlerin Kırım yarımadasını ilhakı sonrasında Rusya ve Batı arasında gerginlik yüksek.

Telif hakkı AFP

Batı hareketi yaygın olarak kınadı.

ABD Başkanı Barack Obama Çarşamba günü, eğer Ukrayna'nın diğer kesimlerine de girilirse, Rusya'ya karşı "derin" AB ve ABD yaptırımları uygulanacağı uyarısında bulundu.

Bağlayıcı değil

BM Genel Kurulu'nda yüz ülke, 16 Mart'ta Kırım referandum yasadışı ilan eden ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü teyit eden karar lehinde oy kullandı.

On bir ülke karşı, 58 ülke ise çekimser oy kullandı.

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın Dışişleri Bakanı Andriy Deshchytsia oylamadan sonra gazetecilere "dünyanın her köşesinden gelen bu destek, bunun sadece bölgesel değil, küresel bir mesele olduğunu gösterdi".

BBC'nin New York muhabiri Nick Bryant, bağlayıcı olmadığı göz önüne alındığında, oylamanın büyük ölçüde sembolik olduğunu belirtiyor.

Ancak Ukrayna'nın kararın caydırıcı olmasını ve Moskova'yı kendi toprakları içine daha fazla girmekten vazgeçirmesini umduğunu da sözlerine ekliyor.