Kayıp uçak: Yeni bir bölge aranıyor

Telif hakkı .

Avustralya, "kayda değer bir ipucu" doğrultusunda kayıp Malezya Havayolları uçağını bulma çalışmalarının Hint Okyanusu'nun başka bir kısmına kaydırıldığını duyurdu.

Avusturalya Sahil Güvenlik Kurumu çalışmaların daha önce arama yapılan bölgenin 1100 kilometre kuzeydoğusuna odaklanacağını belirtti.

Değişikliğin radar verileri üzerinde yapılan yeni analizin uçağın düşünülenden daha hızlı gittiğini göstermesi üzerine yapıldığı açıklandı.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan 239 yolcu ve mürettebatla kalkan uçak 8 Mart'ta kaybolmuştu.

Malezyalı yetkililer uydu verilerine dayanarak uçağın Hint Okyanusu'nun güneyine doğru uçtuğu sonucuna varmıştı. Şu ana kadar uçağa dair herhangi bir ize rastlanamadı.

Arama çalışmaları bu sabaha kadar Avustralya'nın Perth kentinin 2500 kilometre güneybatısında yürütülüyordu.

Ancak Avustralya Sahil Güvenlik Kurumu AMSA'nın Acil Durumlar Genel Müdürü John Young arama ekiplerinin yeni veriler ışığında başka yerlere geçtiğini söyledi.

Arama çalışmalarını koordine eden AMSA'dan yapılan yazılı açıklamada yeni bilgilerin Malezya'daki uluslararası araştırma ekibinden geldiği vurgulandı.

'Uçak daha hızlı gidiyordu'

Açıklamada, "Yeni veriler uçağın daha önce düşünülenden daha hızlı seyrettiğini gösteriyor. Bu durum da uçağın daha fazla yakıt kullandığını ve Hint Okyanusu'nda aldığı mesafenin daha az olduğunu düşündürüyor" denildi.

Araştırılan yeni alanın Perth kentinin 1850 kilometre batısı olduğu kaydediliyor.

Bölgenin bugün dokuz askeri uçak tarafından aranacağı belirtiliyor.

Kalktıktan sonraki bir saatten kısa süre içinde sivil radarlardan kaybolan uçağın akibeti esrarını koruyor.

Uzmanlar uçağın neden rotasının dışına çıktığını ve hava trafik kontrolörleriyle iletişimi kestiğini tespit edemedi.