Kartal'da kararsızların eğilimi etkili olabilir

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

Kartal 1984 yılından bu yana altı yerel seçimin dördünde sağdan yana tercih yapmış bir ilçe.

Son dönemde ise sadece 8 bin oy farkıyla CHP'nin olan belediyenin değişip değişmeyeceğini "kararsızlar" belirleyecek gibi görünüyor.

İnşaat mühendisi Hakan Bey o kararsızlardan biri. Belediye başkanlığını CHP'nin alacağını tahmin ediyor ama bir önceki seçimde oyunu "başkasına" vermiş. Şimdi ise "kime vereceğimi bilemiyorum" diyor.

'Kim iyiyse ona vereceğim inşallah'

Kararsızlığında son 4 aydır Türkiye'nin gündemindeki gelişmelerin etkili olup olmadığını sorduğumda ise "Etkiledi. Etkilemedi desem yalan olur. AKP-Cemaat kavgasında ister istemez iki taraftan da soğuma oldu" diye yanıtlıyor. AKP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddialara inandığını söyleyen Hakan Bey, "Tapelere inanıyorum. Ben montaj olduğunu düşünmüyorum. Montaj olsaydı polisten, HSYK'dan bu kadar adam gitmezdi" diyor. Çarşıda kendine bulduğu yerde soluklanan bir kadın ise, "Ne bileyim kızım, sen söyle kime vereyim. Kim iyiyse ona vereceğim inşallah" diyor. İstanbul'daki bahar havasının tadını, Bayburtlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kahvesinde çıkaran üç kişi ise ben onlara soru sordukça kendi aralarında atışmaya başlıyor.

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

MHP'ye oy vereceğini söyleyen Bahattin Bey "Benim için Devlet Bahçeli bir numaralı adam" deyince, yanındaki Ömer Bey, "Benim için son numaralı adam" diye atılıyor. Kahvede çalışan Oğuzhan ise ikisinin arasını bulmaya çalışıyor.

'AKP yüzde 40'ın üzerine çıkamaz'

Sohbetlerinden anladığım kadarıyla ikisi de birbirini kendi verecekleri partiye ikna etmeye uğraşıyorlar bir zamandır. Bahattin Bey, AKP'nin oylarıyla ilgili "Türkiye'de yüzde 40'ın üzerine çıkamaz" diyor ve bunun AKP için bir başarısızlık olacağını söylüyor. Kartal'da yaşayan çok sayıdaki Bayburtlunun ise ya AKP'ye ya MHP'ye oy vereceğini ama arada kararsızların sayısının da az olmadığını söylüyorlar. Kararsızların yanında oy vereceği partiyi belirlemiş çok insan da var elbette. Haşim Yıldırım onlardan biri. "Ben bugüne kadar hiç sağ partiye oy vermedim. Daha önce de CHP'ye oy verdim. Yine CHP'ye vereceğim. Bu 30 Mart çok önemli" diyor.

'Vaatlerini anlatsınlar'

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyen bir öğrenci ise ilk kez bu seçimde oy kullanacağını söyledikten sonra ekliyor: "Tapeleri dinlemedim ama inanmıyorum hiçbirine. AKP'ye güvenmemin tek nedeni Tayyip Erdoğan" diyor. Kartal'ın çarşısında konuştuğumuz bir başkası ise yerel seçimlerin, yerel seçim atmosferinde geçmemesinden şikayetçi: "Hiç çıkıp da kendi icraatları hakkında bilgi veren gördünüz mü? Herkes birbirine laf söylüyor. Ben CHP'ye oy vereceğim. Ama Kılıçdaroğlu da aynı şeyi yapıyor. Ayakkabı kutularından bahsediyor. Bu yerel seçim değil mi? Biraz da vaatlerinizden bahsedin." Belediyenin önündeki parkı boydan boya kaplayan CHP bayrakları bir yanda, çarşı içindeki AKP bayrak afişleri öte yanda duruyor.

Pazar günkü sonuçlar 2004 yılındaki seçimlerde AKP'nin 11 puan farkla, 2009'da ise CHP'nin 3 puan farkla aldığı belediyenin yeni sahibini belirleyecek.