Yerel Seçim: Oylar verildi, sonuçlar bekleniyor

Telif hakkı v

Türkiye'de son yılların en tartışmalı ve gergin seçim kampanyasının ardından gidilen yerel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi.

Hükümet ve muhalefetin yerel seçimden çok bir güvenoylaması olarak gördüğü seçimde 53 milyona yakın kayıtlı seçmen 195 binden fazla sandıkta oy kullandı.

Görgü tanıklarının ifadeleri ve sosyal medyada paylaşılan mesajlarda seçime katılım oranının yüksek olduğu görülüyor.

Yine sosyal medyada bazı usülsüzlük iddiaları paylaşılırken, bu iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Bu arada Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan kavgada altı kişinin öldüğü, öldüğü Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde de yine muhtarlık seçimi yüzünden çıktığı söylenen kavgada 2 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı söyleniyor.

Liderlerin sandık başı mesajları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul'da ailesiyle birlikte oy kullandıktan sonra açıklama yaptı.

Telif hakkı v

Erdoğan "Şu ana kadar edindiğim bilgiler, katılımın çok yüksek olacağı istikametinde. Gerçekten şu ana kadar meydanlarda arzu edilmeyen açıklamalar, konuşmalar olmasına rağmen, milletimiz bugün tüm gerçekleri her şeyin üstünde söyleyecek, konuşacak...Bana göre millet ne derse odur. " dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise oyunu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara'da kullandı.

Kılıçdaroğlu: "Yurtaşlarımızda büyük bir heyecan var. Hepsi demokrasi şölenine katılmak için sandığa geldiler. Ben hep şu çağrıyı yaptım: Vicdanınıza danışın ve oyunuzu öyle kullanın. Umarım bu gerçekleşir...Demokrasimiz güçlenmek zorunda, temizlenmek zorunda.''diye konuştu.

Telif hakkı v

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de oyunu Ankara'da kullandı.

Bahçeli oyunu kullanmasının ardından sadece" Bu seçim Türk Milletine hayırlı uğurlu olsun" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise oyunu Diyarbakır'da kullandı.

Telif hakkı v

Demirtaş "Türkiye'deki bütün yurttaşlar ve siyasi partiler açısından hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Umut ediyorum ki bugün kazasız belasız, ciddi bir sorun, sıkıntı yaşanmadan seçimleri tamamlayacağız. " dedi.

Oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te saat 07:00'de başladı. Bu illerde sandıklar 16:00'da kapandı.

Sonuçlar BBC Türkçe'nin canlı anlatımında

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Bu illerin dışındaki illerdeyse 08:00-17:00 saatleri arasında oy kullanıldı. 26 partinin girdiği yerel seçimin başta İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya olmak üzere pekçok büyükşehir, il ve ilçede çekişmeli geçmesi bekleniyor.

İlk sonuçların da 20:00'den sonra açıklanması bekleniyor.

Seçim sonuçları, tartışmalar ve yorumları bbcturkce.com'daki canlı anlatım sayfamızdan izleyebilisiniz.