Erdoğan'dan balkon mesajı: Bedelini ödeyecekler

Telif hakkı Erdoganbilal

Dün yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) oyların yüzde 45'ini aldı. İstanbul'da AKP, İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçimi kazandı. Başkent Ankara'da ise kıran kırana bir yarış var ve CHP adayı Mansur Yavaş ısrarla seçimi kazanacağını iddia ediyor.

Türkiye genelinde sonuçların netleşmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da AKP Genel Merkezi'nin balkonundan destekçilerine hitap etti.

Balkon konuşmasında sert bir üslup kullanan Erdoğan, muhalefetteki CHP ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) yanı sıra Gülen Cemaati'ni hedef aldı.

"Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür" diyen Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda kaçanlar kaçtı yarından itibaren de kaçanlar olabilir. Bazıları için şahsen suç duyurusunda bulundum, bunlar kaçabilir dedim ve bundan sonra dedim ya inlerine gireceğiz. Hesabını bunu ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler.

Eşi Emine Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'un da aralarında bulunduğu aile bireyleri ve bazı bakanlar da balkon konuşmasında Başbakan'a eşlik etti.

Erdoğan'ın konuşmasını AKP Genel Merkezi'nde izleyen BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu, Başbakan'ın "Vesayetçi odakların her türlüsüne bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı gelmiştir" sözü üzerine kalabalıktan coşkulu bir alkış ve "Padişahım çok yaşa" sloganları yükseldiğini aktardı.

İstanbul'da AKP, İzmir'de CHP

Yerel seçimlerde ilk belirlemelere göre partilerin Türkiye genelinde yaklaşık olarak aldıkları oy oranları şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Yüzde 45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüzde 28

Milliyetçi Halk Partisi (MHP) Yüzde 15

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Yüzde 6

Şu anki sonuçlara göre 70 ilde belediye başkanı belli oldu.

AKP 43, CHP 12, BDP 8, MHP 6 ilde seçimi kazandı. Mardin’de ise seçimin galibi bağımsız aday Ahmet Türk.

İstanbul'da AKP'den Kadir Topbaş yüzde 48, İzmir'de CHP'den Aziz Kocaoğlu yüzde 50 oyla yeniden belediye başkanı seçildi.

AA: Ankara'da Melih Gökçek kazandı

Başkent Ankara ise kıran kırana bir seçim yarışına sahne oldu.

Sabaha karşı bir basın toplantısı düzenleyen Ankara Belediye Başkanı ve AKP adayı Melih Gökçek, CHP adayı Mansur Yavaş ile aralarında en az 30 bin oy fark olduğunu söyleyerek, seçimi kazandığını söyledi. Gökçek seçim sonuçlarını değerlendirirken, "2-3 gün hile yapıldı diye Türkiye'yi çalkalayacaklar" dedi.

Anadolu Ajansı da Ankara'da tüm sandıkların açıldığını ve seçimi Melih Gökçek'in kazandığını duyurdu.

Mansur Yavaş ise daha önce 27 bin 507 oyla öne geçtiklerini belirterek, "Şu anda Kalaba, Karayolları ve Yenimahalle'deki seçime müdahale girişimleri var. Sandıkta kazandığımızı masada vermeyeceğiz, Ankara'yı yavaş yavaş kazanıyoruz. Yüzde 6 civarında oyun sayılmasını bekliyoruz. Gökçek dönemi bitmiştir, yeni dönem başlıyor. Kirli siyasetin sonunu getireceğiz.'' demişti.

CHP Genel Merkezi'nden bildiren BBC Türkçe'den Engin Esen, Ankara'da gözlerin oy sayım sürecinin tamamlanmadığı Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerine çevrildiğini, kutlamalara ise ara verildiğini aktardı.

İlgili haberler