İngiltere: 12 okula 'aşırı İslamcı komplo' soruşturması

İngiltere'nin Birmingham kentinde aşırı İslamcıların 12 okulu kontrol altına almak için komplo hazırladığı iddiası soruşturuluyor.

Soruşturma, Eğitim Bakanlığı ve Birminghman Kent Konseyi tarafından yürütülüyor.

Bağımsız okulları denetleyen Eğitim Standartları ve Çocuk Hizmetleri Bürosu (Ofsted) müfettişlerinin Çarşamba günü iki okulu denetlediğini açıklandı.

İşçi Partisi milletvekili Liam Byrne BBC'nin radyo kanalı Radio 4'un Today programında Ofsted soruşturmasının gerçeği ortaya çıkarması çağrısında bulundu.

Ofsted müfettişleri bir okulu geçen ay iki kez ziyaret etti.

Vakıf iddiaları reddediyor

Müfettişler Çarşamba günü de yine Park View Eğitim Vakfı sahipliğindeki Golden Hilock ve Nansen adlı okullarda inceleme yaptı.

Vakıf ise iddiaları reddediyor.

Vakfın yönetim kurulu başkanı Tahir Alam da konuyla ilgili BBC Radio 4'daki Today programına konuştu.

Alam, yanlış suçlamalara dayandırılan bir 'cadı avına' maruz kaldıklarını söyledi.

Birmingham Kent Konseyi, dikkate değer sayıda insanın yeni kaygılarla kendilerine gelmelerinden sonra soruşturmayla ilgilenen ekip üyelerinin sayısını arttırdığını açıkladı.

Yetkililere ulaştırılan imzasız bir mektupta okula, İslam'a daha anlayışlı yaklaşan baş öğretmen, kıdemli ekip üyesi ve yöneticilerin yerleştirileceği komplosundan bahsediliyor.

Today programından muhabir Sima Kotecha okula giderek öğrencilerle görüştü.

Kotecha, konuştuğu öğrencilerin okulda olmaktan memnun olduklarını ve yapmak istemedikleri hiçbir şeyi yapmadıklarını söylediğini aktardı.

Ancak Kotecha, okulda çalışan iki kişinin kendisine, okulda Mülsüman olmayan çalışanların izole edildiğini söylediğini belirtti.

Kotecha ayrıca bu kişilerin kendisine, bir toplantıda El Kaide'ye sempati gösteren bir politik bakışın teşvik edildiğini de belirtti.

Okul tüm bu iddiaları reddediyor.

İlgili haberler