Lübnan'da bir milyon Suriyeli mülteci

Telif hakkı v

Birleşmiş Milletler Lübnan'daki Suriyeli mülteci sayısının bir milyona ulaştığını ve böylece "kahreden bir dönüm noktasının" aşıldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği UNCHR Başkanı Antonio Guterres, Lübnan'ın şu anda dünyanın kişi başına en çok mülteci düşen ülkesi olduğunu" vurguladı.

Guterres, "Lübnan gibi içerideki zorluklarla sıkışan küçük bir ülke için bunun etkisi sarsıcı düzeylerde" dedi.

Suriye'de savaşın başlamasından bu yana Suriye nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan 9,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

2,5 milyon kişi de ülkeden kaçtı ve Lübnan dışında büyük ölçüde Türkiye, Ürdün, Irak, Mısır ve diğer ülkelere sığındılar.

Nüfusun dörtte biri Suriyeli

Ancak en büyük mülteci yükünü sırtlamak zorunda kalan ülke Lübnan oldu. Şu anda ülke nüfusunun dörtte birini Suriyeli mülteciler oluşturuyor.

Beyrut'taki BBC Muhabiri Jim Muir bu durumun Suriye'nin en küçük ve tehditlere açık komşusu Lübnan'ın üzerinde çok büyük bir baskı oluşturduğunu söylüyor.

Geçen ay Lübnan Dışişleri Bakanı krizin "ülkesinin varlığını tehdit ettiğini" söylemişti.

UNHCR Başkanı "Lübnan halkı müthiş bir cömertlik sergiliyor ama başa çıkmakta zorlanıyorlar" dedi.

UNCHR ayrıca Suriye'den mülteci akınının hızlandığına dikkat çekti.

Kuruluşun yaptığı yazılı açıklamada, "UNHCR Lübnan'da her gün 2 bin 500 yeni mülteci kaydı yapıyor. Bu bir dakikada bir kişiden fazla" denildi.

Uluslararası yardım kuruluşları da mülteci akınıyla başa çıkmakta giderek zorlanıyor.

UNCHR şu ana kadar talep ettikleri 6,5 milyar dolarlık kaynağın sadece yüzde 14'ünü alabildiklerini açıkladı.

Çok sayıda mültecinin yaşadığı zorluklar geçen hafta dört çocuk annesi, eşi hasta bir kadının yardım alamadığı için kendini yakmasıyla tekrar gözler önüne serildi.

Sözkonusu kadın ağır yaralandı.

Suriye'de Sünni muhalif güçler ve Beşar Esad yönetimi arasındaki çatışmalara Lübnan'daki mezhep çatışmalarını da alevlendirdi.

Başkent Beyrut ve ülkenin diğer kesimlerinde Esad yanlıları ve karşıtları arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişi öldü.