Twitter'a erişim yasağı kaldırıldı

Telif hakkı c

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim yasağını ifade özgürlüğüne aykırı bulan kararının ardından sosyal medya sitesine yönelik erişim engellemesi kaldırıldı.

Reuters'a bilgi veren Başbakanlık yetkilileri yasağın kaldırıldığını teyit etti.

Youtube'a erişim engeli ise devam ediyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Twitter'a erişimin engellemesine neden olan mahkeme kararlarını kaldırdı.

TİB'in mahkeme kararlarını kaldırmasının ardından Türkiye'de kullanıcılar Twitter'a girmeye başladı.

TİB, çeşitli kullanıcıların hesaplarının askıya alınması yönünde farklı mahkemelerden alınmış kararları Twitter'ın dikkate almadığı gerekçesiyle, 20 Mart'ta Twitter'a erişimi engellemişti.

Anayasa Mahkemesi'nin, Twitter'a erişim engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine ve bu kararın kaldırılmasına ilişkin kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Mahkeme kararlarının kaldırılmasının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Haluk İpek Twitter'ın kısa bir süre içinde açılacağını belirtmişti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda 'Twitter.com' internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbiri kaldırılmaktadır. Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır" ifadelerine yer verilmişti.

İlgili haberler