ABD'den Orta Doğu'da 'gerçekçilik' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail-Filistin barış sürecinin derin krizde olduğu bir sırada "gerçekçi olmak" gerektiğini söyledi.

Fas'ta konuşan Kerry Washington'un tarafların bir anlaşmaya varması için harcayacağı zamanın "sınırları" olduğunu söyledi.

Açıklama, son iki gün içinde İsrail ve Filistinliler tarafından atılan adımlar sonrasında tarafların birbirini verilen sözleri tutmamakla suçladığı bir sırada geldi.

Görüşmeler tıkandı

Görüşmelerin önümüzdeki ay sonuçlandırılması planlanıyordu.

Kerry son haftalarda İsrail ve Filistinlilerle arasında müzakereler için mekik diplomasisi yürüttü.

Ancak, Washington her iki taraf tarafın "yararsız tek taraflı eylemlerinden" duyulan öfkeyi dile getirdi.

Üç yıllık bir aradan sonra ABD himayesinde Temmuz ayında yeniden başlayan görüşmeler, tarafların birbirini suçladığı bu hafta kırılma noktasına geldi.

Mahkumların geleceği

İsrail dördüncü grup mahkumların toplu serbest bırakılması planına uymayıca Filistinliler öfkelendi.

İsrail ise serbest bırakmanın, Filistinlilerin uluslararası kuruluşlara üyelik arayışına girmemesi ve Filistinlilere yapılan görüşmelerde ilerleme koşullarına bağlı olduğunu vurguladı.

Kabine üyeleri de Filistinliler görüşmeleri, ABD'nin tam bir anlaşmaya varmak için belirlediği 29 Nisan tarihinden ötesine uzatmayı kabul etmedikçe, mahkum salınımını bloke edeceklerini söyledi.

Filistinliler mahkumlar serbest bırakılmadığı sürece müzakereleri uzatmayı kabul etmeyeceğini söyledi ve İsrail'i sözünden dönmekle suçladı.