Endonezya'da 187 milyon seçmen sandık başında

Telif hakkı Getty

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da bugün genel ve yerel seçimler yapılıyor. Yaklaşık 187 milyon seçmenin bulunduğu Endonezya'da, ülkenin geniş bir alana yayılması nedeniyle oy kullanma işlemi üç farklı saat diliminde yapılıyor.

Seçimlere katılma oranını artırmak için ülkede seçim günü resmi tatil ilan edildi.

Papua kentinden bir seçim yetkilisi olan Betty Wanane ise Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, oy pusulalarını taşıyan uçakların dağlık alanlarda yer alan düzinelerce ilçeye henüz ulaşamadığını söyledi. Wanane oy verme işleminin üç gün gecikebileceğini söyledi.

22 milyon yeni seçmen

Güney Asya’nın en büyük ekonomisine sahip Endonezya'da yaklaşık 22 milyon seçmen ilk kez oy kullanacak.

Seçimlerde halk hem 560 üyeli parlamento, hem de toplam 19 bin üyesi bulunan eyalet meclisleri için oy kullanacak.

Endonezya'da, muhalefetin yolsuzluk skandalları ile kan kaybeden iktidardaki Demokrat Parti karşısında güç kazanması bekleniyor.

Bugünkü seçimler aynı zamanda, 9 Temmuz’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için hangi partilerin aday gösterebileceğini de belirlemiş olacak. Zira Endonezya'da bir partinin cumhurbaşkanı adayı gösterebilmesi için ya parlamentodaki sandalyelerin yüzde 20’sine sahip olması ya da ülke çapında en az yüzde 25 oy alması gerekiyor.

Widodo en güçlü aday

Telif hakkı REUTERS

Muhalefetteki Demokratik Mücadele Partisi'nden Joko Widodo birçok kişi tarafından ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak görülüyor.

Cakarta Valisi Widodo, halk arasında Jokowi ismiyle anılıyor. Widodo erişilebilir ve mütevazı tarzı ile seçimin favorisi. Cakarta’daki bir oy kullanma merkezinde gazetecilere konuşan muhalefet lideri, partisinin seçimlerden güçlü bir şekilde çıkacağına inandığını söyledi. Widodo “Partimin çok iyi bir sonuç alacağına dair güvenim tam” dedi.

Demokrat parti kökenli Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise ülke anayasası gereği üçüncü kez bu göreve aday olamıyor.

İlgili haberler