YSK'dan CHP'nin Ankara itirazına ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali de dahil tüm itirazlarını oy birliğiyle reddetti. CHP’nin ise YSK’nın kararını Anayasa Mahkemesi’ne götürmesi bekleniyor.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir hukukçu olarak YSK’nın aldığı kararı hayretle karşıladım. Hak ve adalet arayışımız sonuna kadar devam edecek” dedi.

Yavaş perşembe günü konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da YSK’nın ‘siyasi etki altında karar verdiğini’ söyledi.

‘Tam kanunsuzluk’ iddiası

CHP, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından; oyların yeniden sayılmasıni, iptal edilen oyların da tekrar değerlendirilmesini istemiş, birleştirme tutanaklarına da itiraz etmişti. Ana muhalefet partisi, itirazları İl Seçim Kurulu tarafından reddedilince YSK’ya başvurmuştu.

Mansur Yavaş, YSK’ya sunduğu itiraz dilekçesinde Ankara seçimlerinde ‘tam bir kanunsuzluk’ olduğunu öne sürmüştü.

Yavaş, YSK’nın seçimin yenilenmesi talebini reddi halinde de Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını ifade etmişti.

Gökçek: Yavaş ABD elçisine müracaat etsin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise beşinci defa seçildiği başkanlık koltuğu için mazbatasını geçen hafta sonu almıştı.

YSK’nın, CHP’nin talebini reddetmesi sonrası açıklama yapan Melih Gökçek, "Mansur Yavaş ABD elçisine müracaat etsin, o çözüm bulur" dedi.

Gökçek, “Bu seçimin gerçek kahramanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnşallah layık olmak için elimizden geleni sarf edeceğiz” diye konuştu.

İşler: AYM’nin reddetmesi gerekir

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de TBMM’de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İşler, "Ankara'da seçim kesinleşmiş oldu. Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. YSK kararları bağlayıcıdır, kesindir. Bireysel başvuru yapılsa bile Anayasa Mahkemesi'nin reddetmesi gerekir " dedi.

Telif hakkı AFP

Yalova’ya ilişkin ara karar

Çarşamba günü yerel seçim sonuçlarına ilişkin itirazları değerlendiren YSK, akşam geç saatlerde AKP’nin Yalova’daki seçimlere ilişkin itiraz dilekçesini görüştü.

YSK, ara kararında İlçe Seçim Kurulu'ndan, oy kullanma ehliyeti olmadığı halde oy verenlerin tespit edilmesini istedi.

Kurul nihai kararını ise İlçe Seçim Kurulu’ndan gelecek yanıta göre verecek.

30 Mart’ta Yalova'da belediye başkanlığı seçimini 1 oy farkla AKP adayı kazanmıştı. CHP’nin itirazı üzerine oylar yeniden sayılmış ve seçimi CHP’nin 6 oy farkla kazandığı açıklanmıştı.

AKP; Yalova'da kısıtlılar, askerler ve sandık kurulu üyelerinin seçmen olmadığı halde oy kullandığını öne sürerek, YSK'ya itirazda bulunmuştu.

İlgili haberler