İstanbul: 71 Grief işçisi serbest bırakılıyor

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Grief çuval fabrikasında çalışan ve toplu sözleşme dönemindeki anlaşmazlık nedeniyle fabrikayı işgal eden işçilerin önemli bir bölümü emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılıyor.

DİSK hukuk dairesinden avukat Necdet Okcan Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeleri alınan 91 kişiden 71'inin sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılacağını söyledi.

Okcan, 20 kişinin ise savcılığa sevk edildiğini söyledi. Savcılığa sevk edilenler arasında iş yeri temsilcilerinin ve fabrikada işçi olarak çalışmayan kişilerin olduğunu belirtti.

Okcan'ın verdiği bilgiye göre gözaltına alınalar emniyette susma haklarını kullandılar.

İşçilerin avukatlarından Barkın Timtik BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada gözaltı gerekçesinin “fabrika işgali, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali ve görevli memura mukavemet” olduğunu söylemişti.

Grief çuval fabrikası işçileri bu yılın başında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken, işverenin tavrının “taleplerini karşılamaktan uzak” olduğunu söyleyerek fabrikayı işgal etmişlerdi.

Şubat ayının başında işgal edilen fabrikada işçiler, taşeron çalıştırılma taleplerine ve çalışma koşullarına itiraz etmişlerdi.

Gelinen aşamada işçi ve işveren arasındaki görüşmelerde arabulucunun yazdığı raporu bugün teslim etmesi bekleniyordu.

İşçilerin avukatlarından Zeycan Balcı Şimşek, “arabulucu raporunu beklerken, onu göremeden baskın gerçekleşmiş oldu. Sabahın erken saatlerinde onlarca TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet polisi geldi” dedi.