Rio güvence verdi: Olimpiyatlar şahane olacak

Telif hakkı Reuters

2016 Rio olimpiyatlarının organizatörleri, tesislerin inşasının geciktiği yolundaki uluslararası eleştirileri yanıtlarken "Olimpiyatlar şahane olacak" dediler.

Olimpiyat yetkilileri açıklamalarında çözülmesi gereken sorunlar olduğunu kabul ediyor ama "son iki hafta içinde ilerleme sağlandı" diyor.

Salı günü Türkiye'de Belek'te düzenlenen bir basın toplantısında Uluslararası Yaz Olimpiyatları Federasyonları Birliği (ASOIF) Rio'yu taahhütlerini yerine getirmemekle suçlamıştı.

ASOIF başkanı Francesco Ricci Bitti "Kelimeler kifayetsiz" diye konuşmuştu.

Rio Olimpiyatlarına katılacak 28 spor dalı adına konuşan Bitti, "Genel kanı, Olimpiyatların hazırlanması konusunda en az son yirmi yılın en büyük sıkıntısını yaşadığımız yönünde" dedi.

Spor federasyonları, Rio'daki yetkililere, yapımına henüz başlanmamış ya da çok gecikmiş tesislerle ilgili B planını sordular.

Rio'daki olimpiyat yetkilileri ise ASOIF'e kentin Olimpiyatlara zamanında hazır olacağı konusunda güvence vermeye çalıştı ve "kaygıların dikkate alındığını" bildirdi.

Olimpiyat organizasyonunu yapan yetkililer, "Çözüm bekleyen sorunların tamamen farkındayız. Ama Rio'daki olimpiyatların şahane olacağı konusunda hiç bir kuşkumuz yok" dediler.

Grev var

En çok kaygı yaratan sorunlardan biri Rio'nun kuzeyinde rugby, basketbol ve çim hokeyi de dahil sekiz spor tesisine ev sahipliği yapan Deodoro kampüsünün inşaatındaki gecikme.

Telif hakkı Reuters

Burada inşaat henüz başlamadı ve planlanan tarihler çoktan geçti.

Olimpik golf sahasının yapımında da sorunlar var ve işçiler Pazartesi günü Rio'da pist ve saha olarak kullanılacak olan Olimpik stadyumun inşaatında çalışan işçiler greve gitti. Stadyum geçen yıl çatısının tamir edilebilmesi için kapatılmıştı.

Rio, olimpiyatlara ev sahipliği yapan ilk Güney Amerika ülkesi olacak.

Haziran ve Temmuz aylarında ise Brezilya Rio da dahil 12 kentte Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak.

12 stadyumdan bir kısmı halen bitmiş değil ve hüküm bazı havaalanları ve kamu taşımacılığı projelerinin de Dünya Kupası'na yetişemeyeceğini kabul etti.

İlgili haberler