Berlusconi'nin firari dostu Beyrut'ta yakalandı

Telif hakkı n

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin yakın dostu ve çalışma arkadaşı Marcello Dell’Utri, mafyayla bağlantılı olmakla suçlandığı davada kararın açıklanmasına birkaç gün kala firar ettiği Beyrut’ta yakalandı.

Berlusconi’nin üniversite yıllarından arkadaşı olan ve eski başbakan ile birlikte Forza Italia partisinin kurucuları arasında yer alan Dell’Utri, mafyayla bağlantılı olduğu iddiasıyla yedi yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Dell’Utri’nin, aralarında Berlusconi’ye ait olanların da bulunduğu bazı şirketler ile mafya arasında aracılık yaptığı iddia ediliyor. Alt mahkemeler tarafından suçlu bulunan Dell’Utri hakkındaki nihai hükmün Yüksek Mahkeme tarafından gelecek Salı günü açıklanması bekleniyor.

Karar duruşmasına günler kala, geçen Cuma günü Dell’Utri’nin ülke dışına çıktığı açıklanmış ve eski senatör “kaçak” ilan edilmişti.

Kredi kartları yakalattı

Dell’Utri ise avukatı vasıtasıyla bir açıklama yaparak, kaçmadığını ancak tedavi amacıyla yurt dışında olduğunu söylemişti.

Eski senatör, nerede olduğunu belirtmezken, telefon ve kredi kartı kayıtlarından Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta olduğu tespit edilmişti.

İtalyan ve Lübnan polisinin Interpol’ün de işbirliği ile yaptığı operasyonda 72 yaşındaki Marcello Dell’Utri dün sabah Beyrut’taki beş yıldızlı bir otelde yakalandı. İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Dell’Utri’nin İtalya’ya iadesi için bürokratik işlemleri başlattıklarını açıkladı.

Marcello Dell’Utri, 1984-1995 yılları arasında Berlusconi’ye ait bir reklam şirketini yönetmiş, Berlusconi politikaya girdiğinde de danışmanlığını yapmıştı.

Sicilyalı Dell’Utri’nin, Berlusconi’nin Sicilya mafyasıyla bağlantısını sağladığı öne sürülüyor.

Ancak Dell’Utri’nin yargılandığı davada Berlusconi sanıklar arasında yer almıyor.