Ukrayna polisi Rusya yanlısı gruplarla çatıştı

Telif hakkı n

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, doğudaki Sloviansk kentinin denetimini ele geçiren Rusya yanlısı silahlı gruplarla kişilerle girilen çatışmada bir polis memurunun öldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov iki taraftan da ölen ya da yaralananlar olduğunu söyledi.

Rusya yanlısı gruplar, Sloviansk'ta polis merkezini ele geçirmiş ve kentin girişine barikat kurmuşlardı.

Rusya sınırına yakın diğer dört kentte de bazı binaların aynı gruplarca işgal edilmesi üzerine Ukrayna İçişleri Bakanlığı "terörle mücadele operayosyonu" başlatıldığını açıklamıştı.

Rusya, Doğu Ukrayna'da güç kullanılmasının bu hafta sonunda krize çözüm amacıyla başlaması planlanan görüşmeleri baltalayacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD, Ukrayna'daki olayları Rusya'nın kışkırttığını söylüyor. Kremlin iddiayı reddediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev Hükümeti'nin ülkenin kaderini eline alma sorumluluğunu gösteremediğini savundu.

Amerikan Yönetimi, Rusya tarafından desteklenen güçlerin Kiev hükümetinin otoritesini zayıflatmak için örgütlü bir çaba içine girdiklerini söylüyor.

Telif hakkı n

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın "gerilimi düşürememesi" ve Ukrayna sınırındaki askerlerini geri çekmemesinin "ilave sonuçları" olacağını belirtti.

Cenevre görüşmeleri

İsviçre'nin Cenevre kentinde Ukrayna, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nin katılımıyla yapılacak görüşmeler Perşembe günü başlayacak.

Cumartesi günü silahlı kişiler, doğudaki Sloviansk, Kramatorsk ve Druzhovka kentlerinde polis karakolları ve bazı resmi binaları ele geçirmişti.

Sloviansk ve Kramatorsk'ta otobüslerle gelen kamuflaj kıyafetleri içindeki kişilerin polis binalarına saldırdığı belirtildi.

Rusya yanlısı göstericiler, bölgesel başkent Donetsk'in idari merkezi olan bir binayı yedi gündür işgal ediyor.

İlgili haberler