Ukrayna'da Rusya yanlısı gruplara operasyon

Telif hakkı n

Ukrayna Cumhurbaşkanı Oleksander Turçinov, ülkenin doğusundaki birçok kentte resmi binaları ele geçiren Rusya yanlısı silahlı gruplara karşı büyük çaplı bir operasyon başlatacaklarını söyledi.

Turçinov, geçen ay Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da yaşananların tekrarına izin vermeyeceklerini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Rusya yanlısı silahlı grupların altı kentte işgal eylemlerine girişmesinden sonra parlamentoda konuştu.

Geçici Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, silahlı grupların doğudaki Sloviansk kentinin denetimini ve polis müdürlüğü binasını ele geçirmesinden sonra Pazar sabahı "terörle mücadele operasyonu" başlattıklarını söylemişti.

Bir Ukrayna polisinin ölmesinden sonra operasyonun durdurulduğu yolunda haberler var.

Bakan Avakov, iki taraftan da ölen ya da yaralananlar olduığunu söyledi.

Telif hakkı n

Rusya, Doğu Ukrayna'da güç kullanılmasının Perşembe günü Cenevre'de krize çözüm amacıyla başlaması planlanan görüşmeleri baltalayacağı uyarısında bulunmuştu.

Kiev ve bazı Batılı ülkeler, Ukrayna'daki olayları Rusya'nın kışkırttığını söylüyor. Kremlin iddiayı reddediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev Hükümeti'nin ülkenin kaderini eline alma "basiretini" gösteremediğini savundu.

Amerikan Yönetimi, Rusya tarafından desteklenen güçlerin Kiev hükümetinin otoritesini zayıflatmak için örgütlü bir çaba içine girdiğini söylüyor.

NATO kaygılı

Telif hakkı n

Bu arada NATO, bölgedeki gelişmelerden kaygı duyduğunu açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen açıklamasında "Rus silahları taşıyan ve Kırım'ın gayrimeşru ve yasa dışı olarak ele geçirilmesi sırasında Rus birliklerinin giydiği rütbe işareti olmayan üniformalar içindeki grupların yeniden ortaya çıkması vahim bir gelişme" dedi.

Bir NATO yetkilisi BBC'ye ittifakın bazı binaların ele geçirilmesinde Rus güçlerinin rolü olduğuna inandığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın "gerilimi düşürememesi" ve Ukrayna sınırındaki askerlerini geri çekmemesinin "ilave sonuçları" olacağını belirtti.

İlgili haberler