Banksy'nin son resmi bu mu?

Telif hakkı PA

İngiltere'de dinlemeden sorumlu istihbarat servisi GCHQ'nun Cheltenham'daki merkezine bir kaç kilometre mesafede bir gecede beliriveren duvar resminin "gerilla ressam" Banksy'nin son eseri olduğu düşünülüyor.

Pazar günü farkedilen duvar resminde kara gözlükler takmış üç adam bir telefon kulübesini dinlemek için çeşitli aletler kullanırken görülüyor.

Duvar resmini daha şimdiden yüzlerce kişi ziyaret etti.

Banksy henüz resmin kendisine ait olduğunu ilan etmiş değil ama uzmanlar, "Banksy'nin bütün özelliklerini taşıyor" diyorlar.

Bristol'daki 1loveart adlı sanat galerisinden Vince John "yüzde 70-80 Banksy olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle Banksy'nin stili ve onun eserlerindeki gibi yardımcı karakterler de var. Tabi GCHQ ve faaliyetleri hakkında bir mesaj veriyor ki bu da tam onun yaptığı türden bir şey" diye konuştu.

Telif hakkı PA

Cheltenham'dan sokak sanatçısı Dice67 de resmin Banksy'ye ait olduğu konusunda kendisine bilgi geldiğini söyledi.

Dice67 "Bütün sanat forumları bunla meşgul. Bir kaç kişiye gidip görmeleri için ipucu vermiş. Birisi dün ta Fransa'dan geldi, sırf fotoğrafını çekmek için" diye konuştu.

"Duyduğuma göre bir haftadır buraya çok yakın bir yerde yaşayarak bütün hazırlıkları yapmış" diye de ekledi.

Telif hakkı PA

Resimle ilgili olarak aranan ve fikirleri sorulan dinleme-istihbarat örgütü GCHQ sözcüsü ise "İlk defa sanatla ilgili bir soru aldık. Tabi bu konuda uzman değiliz ama diğer Cheltenham sakinleri gibi bu gizemli duvar resmi bizim de ilgimizi çekti" dedi.

Gizli dinleme servisi sözcüsü "İlgilenenler varsa, internet sitemizde çağdaş istihbarat elemanlarının neye benzediğini görebilirler. Yalnız pardesü ve kara gözlük giymemeleri kimilerinde hayal kırıklığı yaratabilir" diye ekledi.

Banksy'nın bilinen son çalışmaları geçen Ekim ayında bir aylığına gittiği New York duvarlarını süslemişti.

İlgili haberler