Google gözlüğü 24 saat satışta

Telif hakkı AFP

Google, internete bağlanıp video ve fotoğraf çekebilen gözlüğünü 24 saatliğine satışa sunmaya hazırlanıyor.

Alıcıların 18 yaşını doldurmuş olmaları ve satın alma işlemi öncesi internet üzerinden bir form doldurmaları gerekiyor.

Türk kullanıcıların da ABD'de bir adres göstererek satın alabileceği Google Gözlüğünün fiyatı ise 1500 ABD Doları, yani üç bin TL’den fazla.

Yüksek fiyatını pek çok kişiyi gözlüğü şimdi almaktan caydırması ve fiyatın düşüşünü beklemeye zorlaması tahmin ediliyor.

Teknoloji devi Google, 2013 yılında piyasayı test etmek için yaptığı ön satışta 8 bin kişiye Google Gözlüğünü satmıştı.

Google bu 24 saat süreli satışla daha çok kişiye cihazı deneme şansını verecek.

Google Gözlüğünü geliştiren ekip, bu satışla gözlüğü deneme şansı bulacak ''yeni kullanıcılarla tanışmayı sabırsızlıkla beklediklerini ve düşüncelerini merakla beklediklerini'' belirtti.

‘Eski cep telefonları gibi’

Google Gözlüğünü almak isteyenler önce internet üzerinden bir form dolduracak. Sonra cihaz kayıt sırasına göre satılacak.

Teknoloji haberleri ve eleştiri yazıları sitesi TrustedReviews Editörü Evan Kyperos ''1500 dolar şu an kısıtlı işlevi olan bir ürün için çok pahalı'' sözlerini kaydetti.

Kyperos piyasaya yeni çıkacak olan Google Gözlüğünü cep telefonlarının 30 sene önceki haline benzetti.

Kyperos '' 80’li yıllarda cep telefonlarını çok az insan kullanıyordu. Eski cep telefonları büyük, pahalı ve sadece konuşma amaçlıydı. 30 sene sonra ise toplumun çoğunluğunun bir akıllı telefona sahip olduğunu ve bu telefonların bir bilgisayarın yapabileceği neredeyse her şeyi yaptığını görüyoruz.'' dedi.