İtalya: Göstericinin üzerine basan polis belli oldu

İtalya’nın başkenti Roma’da geçen Cumartesi günü yapılan gösterilerde bir protestocunun üzerine basan polis memuru, hakkında bulunup soruşturulması kararının verilmesi ardından emniyet müdürlüğüne giderek bunu yapanın kendisi olduğunu söyledi.

Roma’da Cumartesi günü, hükümetin ekonomik tedbir paketini, iş ve ev reformlarını protesto eden göstericilerle polis arasında çatışma çıkmış, 20’si polis en az 80 kişi yaralanmıştı.

Gösteriler sırasında maskeli bir grubun polise taş ve fişeklerle saldırarak olay çıkardığı, polisin de göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahalede bulunduğu belirtilmişti.

Bu olaylar sırasında çekilen görüntülerde, bir polis memurunun, yerde yatan bir genç kadının üzerine bastığı görülüyordu.

Görüntüler medyada yer alınca tepkiler de gecikmedi.

Emniyet Müdürü: Ahmak!

Özellikle internet ortamında yapılan eleştirilerin ardından İtalya Emniyet Genel Müdürü dün bir açıklama yaparak bu hareketi yapan polis memurunu “ahmak” diye tanımladı.

Emniyet Genel Müdürü Alessandro Pansa, “Kimliğini belirlememiz gereken bir ahmak var. Yerde yatan bir kızı tekmeleyen bu kişi cezalandırılacaktır” dedi.

Pansa, diğer polis memurlarının ise işlerini layığıyla yerine getirdiklerini söyledi.

Roma Emniyet Müdürü Massimo Maria Mazza da “İşlerini iyi yapan çok sayıdaki polis memurunun hata yapan bir kişi yüzünden zor durumda kalması adil değil” diyerek görüntülerdeki memur için gerekli işlemlerin yapılacağını açıkladı.

Roma savcılığı da görüntüleri incelemeye aldı.

Bu gelişmeler üzerine görüntülerdeki polis memuru dün San Vitale Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldu.

İlgili haberler