Esrarın şifresi: 4'ncü ayın 20'si, 4'ü 20 geçe

Telif hakkı Getty

420 sayısı marihuana için bir şifre haline geldi. Peki bu nasıl oldu? Neden bu sayı? Kim şifre haline getirdi? Aidan Lewis sordu.

Pazar günü ABD’deki esrar içicileri bir araya gelecekler ve takvimlerinde kutsal bir tarih haline gelen 4’üncü ayın 20’sini marihuana içerek kutlayacaklar. Muhtemelen toplanma saatleri de 4’ü 20 geçe olacak.

4’üncü ayın 20’si kutlamaları son bir kaç yılda hız kazandı, fakat kökenleri kuzey Kaliforniya’da 1971 yılında bir araya gelen bir grup San Rafael Lisesi öğrencisinin haylazlıklarında yatıyor gibi görünüyor.

O sonbaharda beş genç San Fransisco’nun kuzey batısında yer alan Point Reyes’de bulunan bir esrar tarlasını gösteren elle çizilmiş bir harita bulur.

Genelde bir duvar dibinde takıldıkları için kendilerine İngilizce’de duvar anlamına gelen “wall” kelimesinden hareketle Waldos ismini veren bu arkadaş grubu okuldan sonra saat 4’ü 20 geçe buluşup esrar tarlasını bulmak için yollara düşermiş. Tarlayı asla bulamamışlar.

ŞU anda 59 yaşında bir film yapımcısı olan Dave Reddix, ya da Waldo Dave “O zamanlar çok fazla ot içerdik” diyor. “Eğlencenin yarısı sadece tarlayı bulmak için yola düşmekteydi.” İşte bu grup 420 sayısını kullanmaya başlıyor. Arkadaşları ve yakın çevreleri de, ki bu çevreye kısa bir sure sonra ayrılsalar da Grateful Dead rock grubu üyeleri de dahil. Sayı grubun Deadheads olarak bilinen hayranları arasında da yayılıyor.

Sonra 1990 yılında High Times dergisi editörlerinden Steve Bloom 420 sayısının bir Grateful Dead konseri el ilanında anlatıldığını görüyor. Marihuana üzerine yazan derginin çalışanları da sayıyı kullanmaya başlıyor. (Mesela saat 4’ü 20 geçe haber toplantısı yapmaya başlıyorlar, elbette marihuana eşliğinde.)

Bundan 20 yıl sonra, başka bir dergi, 420 Magazine, rakip bir San Rafael Lisesi mezunu grubun sayının kendilerine ait olduğu iddiasını haberleştiriyor. Ama High Times’a mektuplar ve başka şeyler gösteren Waldos, hikayenin kendi versiyonunu şiddetle savunuyor. Steve Capper, ya da nam-I digger Waldo Steve “Bir tek bizim kanıtımız var,” diyor.

Bloom sayının adeta bir yarı özel şifre görevi gördüğünü söylüyor ve kenevir içicileri bu sayıyı her yerde tespit etme eğiliminde – kapı numaraları, fiyat etiketleri, hatta Pulp Fiction filmindeki saatlerde. Colorado’daki 70 numaralı şehirlerarası otobandaki 420 mil tabelası sürekli olarak çalınınca yetkililer tabelayı geçtiğimiz günlerde 419.99 olarak değiştirdi.

Colorado’nun geçtiğimiz günlerde eğlencelik marihuanayı serbest bırakan ilk devlet olması nedeniyle, bu yıl Denver festivallerin merkezi olacak. Esrar içenler yasal olmak için yürüttükleri kampanyanın kazanımlarını başka yerlerde de kutluyor. Bloom “Bu gelmiş geçmiş en büyük 420 olabilir,” diyor, “Bu 420’nin zirvesi olabilir.”