'İran'da zenginleştirilmiş uranyum stoğu 'yarıya indi'

Telif hakkı Getty

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın bir süre önce yapılan anlaşmaya uyarak yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum stoğunun yarısını etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

UAEK, İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan P5+1 grubu ile vardığı anlaşmaya ne derece uyduğunu takip ediyor.

Kurum'un son verilerinin ardından ABD, İran'ın dondurulmuş olan 450 milyon dolarlık fonunun serbest bırakılmasına izin verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, "taraflar yükümlülüklerini yerine getirdiği için" fonların serbest bırakılmasını sağladıklarını belirtti.

Kasım ayında yapılan anlaşma gereğince İran, yaptırımlarda kısmi gevşetme karşılığında uranyum zenginleştirme programını durdurma sözü vermişti.

P5+1 grubu üyeleri İran'ın bu uranyumu nükleer bomba yapımında kullanmasından endişe ediyor.

İran ise nükleer etkinliklerinin barışçıl amaçlı olduğunu söylüyor.

UAEK raporunun tam metni önümüzdeki hafta yayımlanacak.

P5+1'de çatlak

İran'da müfettişleri olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gelişmelerle ilgili aylık rapor yayımlıyor.

ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan P5+1 grubu ile İran arasında yapılan anlaşma Ocak ayında yürürlüğe girmişti.

Bu anlaşma Temmuz'da sona ermeden önce Mayıs ayında yeni bir anlaşmanın taslağını oluşturmaya çalışan tarafların katetmesi gereken epeyce yol olduğu ifade ediliyor.

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney P5+1 ile görüşmeleri desteklemiş, fakat İran'ın nükleer programından asla vazgeçmeyeceğini söylemişti.

Daha önce altı ülkenin İran karşısında uyum içinde hareket ettiği, fakat Rusya'nın Kırım'ı ilhakının Moskova ile Batı arasında gerginliğe yol açtığı ifade ediliyor.

ABD, Rusya ile İran arasındaki 20 milyar dolar değerindeki petrol karşılığı mal satışı görüşmelerinin nükleer müzakereleri sekteye uğratacağı uyarısında bulundu.

İlgili haberler