Erdoğan: 1 Mayıs'ta Taksim'den ümidinizi kesin

Telif hakkı Reuters

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün İstanbul-Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyenlere hitaben "Taksim'den umudunuzu kesin... Devletle gerilime girmeyin" dedi.

"Bu topraklarda 1 Mayıs'a hak ettiği değeri biz verdik, sol mu verdi?" diye soran Erdoğan, Kadıköy'de de bu seneden sonra miting yapılmayacağını belirtti. Erdoğan 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı'da ve Maltepe'de yeni inşa edilen alanları gösterdi.

"Sendika başkanı burası bizim kutsalımızdır diyor. Lafa bak ya. Nasıl bir kutsalsa" diyen Erdoğan, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri anmak isteyenlere şu sözlerle seslendi:

"Belli bir kabir ziyareti yapacaksan, anıt ziyaret edeceksen çelenk koyarsın...Bak sizin için metro da yaptık, Taksim'den Yenikapı'ya geçebilirsin...O gün biz İstanbul'da resmi toplu taşıma araçlarını ücretsiz de yaparız. Daha ne yapacağız ya?"

"Bu millet sabretmiş, sokaktaki şımarıklıktan sıkılmıştır" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayır orada yapmayacağım, illa burada yapacağım dersen. Ben çatışmaya hazırım anlamına gelir...Biz nasıl mitingimizi bize verilen yerde yaptık onlar da öyle yapacak."

Başbakan Erdoğan AKP'nin 30 Mart'taki yerel seçimlerden önce İstanbul'daki mitingini Yenikapı'da yapmıştı.

Muhalefetten Erdoğan'a tepki

Erdoğan'ın, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermekte ısrarlı olacaklarını söylemesi, muhalefetin tepkisini çekti.

Partisinin Meclis grubuna seslenen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim'de 2010'da 1 Mayıs'ın özgürce kutlandığını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Başbakan denen zat hiçbir olayın olmadığını gördü...1 Mayıs 2010'da olay çıkmadı da, şimdi niye çıksın?" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da, Başbakan Erdoğan'ın Taksim ısrarından ve inadından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Bizler de 1 Mayıs'ta Taksim'de işçilerle, emekçilerle olacağız" diye konuştu.

Bazı sendika ve meslek odalarının oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi'nin dün Taksim Meydanı'nda yapmak istediği basın açıklamasına polis müdahale etmişti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu meydanda kutlama yapılması ile ilgili olarak kendilerine herhangi bir müracaat yapılmadığını söyledi. Mutlu, "Halihazırda bir müracaat yok bize. Olması halinde adresin Yenikapı olduğunu kendilerine söyleyeceğiz" dedi.

"Tüm ezilenler için önemli bir alan"

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın sorularını yanıtlayan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen ise Taksim Meydanı'nın "Türkiye işçi sınıfı, emekçileri ve tüm ezilenleri açısından önemli ve anlamlı bir alan" olduğunu söyledi. Özgen, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda 34 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Bir katliam olmuştur, o katliamla ilgili dayanışmanın desteğin yapılması gereken yer, katliamın olduğu yerdir" dedi.

Lami Özgen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 1 Mayıs 2008'de Taksim Meydanı'nda yaşananların ardından aldığı "1 Mayıs Taksim'de kutlanabilir" kararını da hatırlattı.

Özgen, geçen yıl Taksim yayalaştırma projesi nedeniyle süren inşaatın "bahane edildiğini", ancak bu yıl "farklı politik algı ve kaygılardan dolayı, inatçı ve yasakçı bir tarzı öne çıkarmasının kabul edilebilir olmadığını" söyledi.

KESK Genel Başkanı, Başbakan'ın Taksim'de anma yapılmasının ardından Yenikapı'ya gidilmesi yönündeki önerisine ise şu yanıtı verdi:

"Lütfen kimse bize ne yapmamız gerektiğini buyurmasın. Yenikapı'da büyük bir çevre katliamı yapılarak, dolgu ile deniz ortadan kaldırılarak yapılan bir alana bütün kitleleri zorla göndererek, yapılan hukuksuz işin meşrulaştırılmasını da sağlamak istiyor hükümet."

Türkiye'nin en büyük memur sendikaları konfederasyonlarından olan Memur-sen ise, hükümetin Taksim'e izin vermemesi üzerine, 1 Mayıs'ı Diyarbakır'da kutlama kararı aldı.

Türk-İş de Emek ve Dayanışma Günü'nü İstanbul Kadıköy Meydanı'nda kutlayacak.

İlgili haberler