Biden: ABD Kırım'ın işgalini asla tanımayacak

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ülkenin geçici yönetime destek verdi. Biden, "Rusya'nın yasadışı yollardan Kırım'ı işgalini hiçbir zaman tanımayacağız" dedi.

Kiev'de bir araya Biden ve geçici hükümetin Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ortak basın toplantısı düzenledi. Biden, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemine dikkat çekti ve Rusya'yı geçen hafta İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan anlaşmanın hükümlerine uymaya çağırdı.

"Moskova, Doğu Ukrayna'da kamu binalarının işgaline devam eden Rusya yanlılarının silah bırakması için harekete geçmeli" diyen Biden, provokatif eylemlerin Moskova'nın uluslararası arenadan tecrit edilmesine yol açacağının altını çizerek, Rusya için zamanın daraldığını söyledi.

Rusya, Ukrayna, AB ve ABD yetkilileri geçen hafta İsviçre'nin Cenevre kentinde Ukrayna'daki krizi ele almış ve anlşmaya varmıştı. Anlaşma uyarınca ülkede şiddet son bulacak, yasadışı silahlı örgütler de silahlarını teslim ederek, işgal ettikleri binalardan çekilecekti.

Yatsenyuk ise, Rusya'yı daha sert ifadelerle eleştirerek "Hiçbir ülkenin silahlı haydut gibi hareket etmeye hakkı yok. Rusya bu modern çağda gangster gibi davranmayı bırakmalı" dedi.

'İkinci Turuncu Devrim şansı'

Joe Biden, Kiev ziyaretine Ukrayna Parlamentosu’nda dokuz milletvekili ile görüşerek başladı. Görüşmede Turuncu Devrim için ikinci bir fırsatın yakalandığını belirten Biden, “Bütünlük içinde bir Ukrayna’nın inşa edilmesi için ülkenin liderlerine yardıma hazırız” dedi.

Biden, ABD’nin "yeni Ukrayna"ya her türlü ekonomik desteği vermeye hazır olduğunu söyledi, milletvekillerinden “Yolsuzluk kanseri” ile mücadele etmelerini istedi.

ABD Başkan Yardımcısı'nın görüştüğü milletvekilleri arasında, üç Cumhurbaşkanı adayı da vardı. Biden adaylara, “25 Mayıs seçimleri Ukrayna tarihinin en önemli seçimi olacak” dedi.

Biden'in ABD'nin Kiev geçici hükümetine toplam 50 milyon dolarlık yardım yapacağını da söyledi. Yardımın 11 milyon dolarlık bölümü Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminin düzenlenebilmesi için kullanılacak.

8 milyon dolarlık kısım ise, Ukrayna ordusuna öldürücü olmayan askeri teçhizat sağlanması için devreye sokulacak.

Kerry ve Lavrov telefonda tartıştı

Öte yandan, dün bir telefon görüşmesi yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da pazar günü çıkan çatışma nedeniyle tartıştı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Lavrov Kerry'den "Kiev'deki 'çabuk sinirlenen tipler'in kanlı bir çatışma çıkarmasına mani olmasını" istedi.

ABD'den yapılan açıklamada ise Kerry'nin Lavrov'dan, gerekirse Doğu Ukrayna'daki Rusya yanlısı eylemcilere örgütlendikleri binalardan ve kontrol noktalarından çekilme çağrısı yapmasını talep ettiği belirtildi.

"Rus askerleri Sloviansk'ta görüntülendi"

ABD ise pazartesi günü bir dizi fotoğraf yayımlamış ve Rus özel güçlerinin Ukrayna'nın doğusunda savaştığını iddia etmişti.

BBC tarafından teyit edilemeyen fotoğrafların Ukraynalı diplomatlar tarafından ABD'ye ulaştırıldığı belirtiliyor. Fotoğraflarla ilgili Rusya'dan herhangi resmi bir açıklama gelmedi.

Telif hakkı GETTY

Fotoğraflardaki kişi, Kramatorsk ve Sloviansk şehrindeki eylemlerde yer alıyor. Aynı kişinin Rusya'nın 2008'de Gürcistan'daki operasyonda da bulunduğu iddia ediliyor.

Rusya yanlısı aktivistler son olarak Kramatorsk'ta emniyet müdürlüğünü bastı. Emniyet Müdürü Vitaliy Kolupay Sloviansk'a götürüldü.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Kolupay'ın aktivistler ile müzakereler yapacağını söyledi.

İlgili haberler