Brezilya: Dansçının ölümü Rio'yu karıştırdı

Telif hakkı AFP

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde, bir dansçının polis tarafından öldürüldüğünün iddia edilmesi sonrası protesto gösterileri düzenleniyor.

Dünya Kupası'nın başlamasına iki aydan az bir süre kala düzenlenen gösteriler sırasında bir kişi vurularak öldürüldü. 12 yaşındaki bir çocuğun da yaralandığı bildiriliyor.

26 yaşındaki dansçı Douglas Rafael da Silva'nın ailesi, polisin oğullarını yanlışlıkla bir uyuşturucu çetesinin üyesi sandığını ve döverek öldürdüğünü söylüyor. Da Silva'nın cesedi salı günü bir okulda bulunmuştu.

Polis profesyonel dansçının ölümü ile ilgili soruşturma başlattı. Ancak bu gelişme halkı tatmin etmedi.

Rio de Janeiro'daki BBC muhabiri Wyre Davies, halkın Da Silva'nın ölümü ile ilgili olarak tatmin edici bir açıklama beklediğini aktardı.

Halk açıklama bekliyor

"Favela" olarak bilinen gecekondu mahallelerinden Pavao-Pavaozinho'da, göstericiler bazı araçları yakıp lastikler ile barikatlar kurdu. Bunun üzerine Rio'nun turist bölgesi Copacabana'da ana yollar trafiğe kapatıldı.

Kalabalık, dansçı gencin ölümü hakkında açıklama yapılmasını istedi.

Telif hakkı AFP

Ağır silahlı polisler olay yerinde devriye gezerken, bölgede bir karakola saldırı düzenlendiği bildiriliyor.-

Dünya Kupası öncesi kaygılar artıyor

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası, bu yıl Brezilya'da yapılacak. 12 Haziran'da Sao Paulo'da başlayacak turnuvanın finali 13 Temmuz'da Rio'nun ünlü Maracana Stadyumu'nda oynanacak.

Turnuva öncesi uygulanan "toplumsal barış" programı, ağır silahlı uyuşturucu çetelerinin gecekondu mahallelerinden uzaklaştırılmalarını öngörüyordu. Pavao-Pavaozinho da, programın uygulandığı mahalellerdendi.

Telif hakkı AFP

Ancak Rio'nun bazı bölgeleri hala uyuşturucu çetelerinin kontrolünde.

Brezilya polisi de, Pavao-Pavaozinho dahil birçok gecekondu mahallesinde kontrolü yitirdiğini kabul ediyor.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International'a (Uluslararası Af Örgütü) göre Brezilya'da her yıl yaklaşık 2 bin kişi polis şiddeti sonucu ölüyor.

İlgili haberler