Güney Kore’de gemi faciası: Ölü sayısı 100’ü aştı

Telif hakkı GETTY IMAGES

Geçen hafta Güney Kore’de batan yolcu gemisinde hayatını kaybedenlerin sayısı 108’e çıktı. 190 yolcuya ise hala ulaşılamıyor.

Askeri dalgıçlar, geminin battığı bölgede, arama çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaları izleyen BBC muhabiri Jonathan Head, dalgıçların artık düzenli olarak Jindo Adası Limanı'na cesetler çıkardığını aktardı.

Alabora olarak batan geminin kabinlerinin önemli kısmına girmeyi başaran dalgıçlar, restoran bölümüne geçmeye çalışıyor.

Batık geminin tekrar yüzeye çekilebilmesi için bir sualtı robotundan yararlanılıyor.

Arama ekipleri iki gün daha dalgıçlarla çalışmaya devam edip, gemiyi yüzeye çıkarmaya çalışacak.

'Geç tahliye' suçlaması

16 Nisan’da Güney Kore'nin kuzeybatısındaki Incheon bölgesinden güneydeki Jeju Adası'na giderken batan Sewol adlı gemideki 476 yolcunun 339’u okul gezisindeki öğrenci ve öğretmenlerdi.

Geminin yedi mürettebatı kazadan sonra gözaltına alınmıştı.

Geçen hafta Cuma günü gözaltına alınan geminin 69 yaşındaki kaptanı Lee Cun-siok ifadesinde tahliye emrinde geç kaldığını itiraf etmişti.

Telif hakkı bbc

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ise kınadığı kaptanın ve bazı mürettebatın davranışlarının “cinayete eşdeğer” olduğunu söylemişti.

Faciadan kurtulanlar mürettebatın gemi batarken yolculara “Kabinlerinizde kalın, güverteye çıkmayın” çağrısı yaptığını belirtiyor.

Şu ana kadar batan gemiden kurtarılanların sayısı 174.

Batma nedeni belli değil

İki saat içerisinde suların altına gömülen geminin niçin battığı ise hala bilinmiyor.

Telif hakkı AP

Bazı uzmanlar, keskin bir dönüş sonucu yer değiştiren yükün, geminin dengesini bozabileceğini iddia ediyor.

Yetkililer, bu iddiayı soruşturuyor. Ayrıca erken tahliye ikazı ile diğer yolcuların kurtulup kurtulamayacağı da araştırılıyor.

İlgili haberler