Marquez'e Kolombiya ve Meksika'da iki ayrı törenle veda

Telif hakkı AFP

Geçen hafta hayatını kaybeden Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez için ülkesinde ve Meksika'da anma törenleri düzenlendi.

Nobel ödüllü yazarın 30 yıldan uzun süre yaşadığı Mexico City'de düzenlenen resmi törene Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da katıldı.

87 yaşında yaşamını yitiren Kolombiyalı Marquez'in memleketi Aracataca'da da sembolik bir cenaze töreni düzenlendi.

Latin Amerikalı yazarın naaşı, geçen hafta Mexico City'de ailesinin katıldığı özel bir törenle yakılmıştı.

Küllerin bulunduğu kap, cenaze töreni için Meksika'nın tarihi başkentinde sanatçıların anıldığı Güzel Sanatlar Merkezi'ne getirildi.

Kültür merkezi tören için, Marquez'in de en sevdiği sarı çiçeklerle süslendi ve müzisyenler Latin Amerikalı yazarın en sevdiği şarkıları çaldı.

Marquez'in binlerce seveni, Marquez'in küllerinin bulunduğu kürsünün önünden geçip yazarın eşi Mercedes Barcha ve oğulları Rodrigo ile Gonzalo'ya taziyelerini iletti.

Telif hakkı Getty

BBC'ye konuşan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, "[Marquez] muhtemelen, tarihimizdeki en büyük Kolombiyalıydı. Dünya Kolombiya'yı Gabriel Garcia Marquez sayesinde tanıyor. Kolombiya'nın nasıl bir yer olduğunu tüm yönleriyle tanıttı. Kendisinin de ifade ettiği gibi 'büyülü gerçeklik' uydurulan bir icat değil, Kolombiya'nın ne olduğunun tam tasviridir" dedi.

"Gelecek nesiller de hatırlayacak"

Gabriel Garcia Marquez'in ünlü romanı Yüzyıllık Yalnızlık'ın geçtiği Macondo adlı hayali kente de ilham kaynağı olan, yazarın memleketi Aracataca'da bir tören düzenlendi.

Telif hakkı AP

Aracataca sakinlerinden Elvia Vizconte, Latin Amerikalı yazarın gelecek nesiller tarafından da hatırlanacağını söyledi. Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Vizconte, "[Marquez], Aracataca'da çok önemli bir kişiydi. Şimdi de yeni nesillere büyük bir miras olarak, romanlarını, masallarını, hikâyelerini bırakarak bizi terk ediyor" dedi.

Kolombiya hükümeti, bugün başkent Bogota'daki katedralde Marquez için resmi bir cenaze töreni düzenleyecek.

Marquez'in "Albaya mektup yazan kimse yok" adlı romanı da yarın ülkenin yüzlerce kütüphanesinde, parklarında ve üniversitelerinde okunacak.

Memleketinde 'burukluk'

BBC'nin Bogota'daki muhabiri ise Arturo Wallace, Marquez için ilk törenin memleketi Kolombiya yerine Meksika'da düzenlenmesinin Kolombiyalılar arasında burukluk yarattığını aktardı.

Telif hakkı Getty

BBC muhabiri, Marquez'in Kolombiya'yı sık sık ziyaret etse de Meksika'yı evi gibi benimsediğini hatırlattı.

Marquez, solcu gruplarla bağlantıları nedeniyle ordunun kendisini sorgulamak istemesi üzerine 1981'de Kolombiya'dan kaçmıştı.

Latin Amerikalı yazar, en çok "büyülü gerçeklik" yapıtı Yüzyıllık Yalnızlık'la biliniyordu.

1967'de yayımlanan roman tüm dünyada 30 milyondan fazla sattı.

Gabriel Garcia Marquez'in romanları arasında Kolera Günlerinde Aşk, Labirentteki General ve Benim Hüzünlü Orospularım da bulunuyor.

Marquez, romanlarıyla Latin Amerika'nın cazibesini ve çelişkilerini, milyonlarca kişinin zihninde canlandırmıştı.

İlgili haberler