Filistin: El Fetih ve Hamas uzlaşıya vardı

Telif hakkı r

Filistin’de Batı Şeria yönetimini elinde bulunduran El Fetih ve Gazze Şeridi’nin yönetimini elinde bulunduran Hamas, birlik hükümeti için uzlaşıya vardı.

Taraflar, beş hafta içinde birlik hükümetinin kurulması için müzakerelerin başlaması kararını aldı.

Filistin'in 2007'de bölünmesinin ardından daha önce de taraflar arasında anlaşmaya varılmış fakat anlaşmalar uygulamaya konamamıştı.

Yeni anlaşma kapsamında Filistin’de altı ay sonunuda genel seçime gidilecek.

Anlaşmaya tepki gösteren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Mahmud Abbas, Hamas ile barışı seçti" dedi.

Filistinli grupların kendi arasında vardığı anlaşma, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından geldi.

İsrail ve Filistin yönetimi arasındaki görüş ayrılıkları yüzünden doğrudan barış görüşmeleri tıkanma noktasına gelmişti.

İsrailli ve Filistinli taraflar arasındaki görüşmeler, üç yıllık bir aradan sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin inisiyatifi ile Temmuz 2013'te yeniden başlamıştı.

İsrail, Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için 100'den fazla Filistinli tutsağı serbest bırakacağını açıklamıştı.

Fakat İsrail, Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler’in (BM) 15 kurumuna üyelik başvurusu yaptığını gerekçe göstererek 4'üncü grup 26 Filistinli tutsağı serbest bırakmaktan vazgeçmiş ve Doğu Kudüs’te yeni yerleşim planı açıklamıştı.

Doğrudan barış görüşmeleri için hazırlanan takvimin süresi 29 Nisan’da bitiyor.

Washington yönetimi doğrudan görüşmelerin bu tarihten sonra da sürdürülmesi için iki tarafı ikna etmeye çalışıyordu.