Af Örgütü: İspanya protesto hakkını sınırlandırıyor

Telif hakkı AFP

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), İspanya hükümetinin vatansaşların protesto hakkını sınırlandırmak amacıyla polisin orantısız güç kullanmasına izin verdiğini öne sürdü.

Örgütün bugün yayımladığı "İspanya: Protesto hakkı tehdit altında" başlığını taşıyan rapora göre, vatandaşlar protestolarının engellenmesi amacıyla tacize ya da para cezalarına da maruz bırakılıyor.

Raporda, hükümet yetkililerinin protestocuların taleplerine kulaklarını tıkadıkları, bir diyalog süreci başlatmak yerine insanların protesto etme haklarını engellemek için çaba sarfettikleri ileri sürülüyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporu geçtiğimiz yıl Madrid ve Barcelona'da düzenlenen çeşitli protesto eylemlerindeki gözlemlere, protestocular, gazeteciler ve hukukçularla yapılan mülakatlara dayandırılıyor. Raporda çeşitli video ve fotoğrafların analizine de yer veriliyor.

Rapora göre, söz konusu protestolara katılan eylemcilerin büyük çoğunlukla barışçıl bir tutum izlemelerine karşın polis bu göstericiler ile şiddete başvuran göstericiler arasında bir ayrım gözetmiyor.

Raporda polisin sık sık göstericilere karşı orantısız güç kullandığı belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, "Para cezası alacakları ya da dayak yiyecekleri tehditleriyle, hükümet yasal haklarını kullanan insanları kriminalize etmeye çalışıyor" ifadeleri kullanılıyor.

Raporda protestoları izleyen gazetecilerin de polis şiddetine hedef oldukları ifade ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, raporun sonunda, İspanya hükümetine ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma haklarının garanti altına alınması çağrısında bulunuyor.

İspanya'da artan işsizlik oranlarına ve uygulanan kemer sıkma politikalarına tepki olarak son yıllarda, özellikle büyük kentlerde, sık sık protesto gösterileri düzenleniyor.

Mart ayında başkent Madrid'de polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 100'den fazla kişi yaralanmıştı.