Putin'den Kiev'e 'bedel' uyarısı

Telif hakkı AFP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki Sloviansk'ta başlattığı operasyona tepki gösterdi. Kiev yönetimini uyaran Putin, "Ordunun halka karşı kullanılması halinde bunun cezai sonuçları olur" dedi.

Ukrayna hükümetini "cunta" olarak nitelendiren Putin, Kiev yönetiminin başlattığı operasyonun hükümetlerarası ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Rusya lideri ayrıca, ABD ve AB ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımların "küresel ekonomiyi tahrip edeceğini" ve yaptırım uygulayan ülkelerin bundan kötü etkileneceğini de sözlerine ekledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin askeri tatbikata bayladığını açıkladı.

Açıklamada, tatbikatın Ukrayna hükümetinin ülkenin doğusundaki hareketlerine karşı gerçekleştirildiği belirtildi.

Turçinov'dan Rusya'ya 'terörizm' suçlaması

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in şiddetli gösteriler nedeniyle Rusya'ya sığınmasının ardından Ukrayna Geçici Devlet Başkanı olan Oleksandr Turçinov ise Rusya'yı, Ukrayna'da "terörizmi" desteklemekle suçladı.

Turçinov televizyon konuşmasında, Moskova yönetiminin sınırda askeri yığınak yaparak, sözlü tehditlerini güç gösterisine dönüştürdüğünü söyledi.

Ukrayna hükümetinin, "teröristler" dediği Rusya yanlısı eylemcilerle savaşmaktan geri durmayacağını vurgulayan Turçinov, Rusya'nın şantajdan vazgeçerek askerlerini sınırdan çekmesini istedi.

'Sloviansk'ta ölenler var'

Ukrayna askerleri bu sabah Rusya yanlısı ayrılıkçıların devlet binalarını işgal ettiği Sloviansk'ta harekete geçmişti.

Eylemcilerin kurduğu kontrol noktalarının kaldırıldığı operasyonlarda ölenler olduğu belirtiliyor.

Ukrayna hükümeti, Mariupol kentindeki devlet binasının "kurtarıldığını" ve "bazı teröristin etkisiz hale getirildiğini" duyurdu. Mariupol'de tarafların görüşmelere başladığı da bildiriyor.

Doğu Ukrayna'da çok sayıda kentte devlet binalarındaki işgaller sürüyor.

Telif hakkı UNIAN

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Arakov, ülkenin doğusundaki Artemivsk kentinde, Rusya yanlısı militanların bir askeri depodaki silahları ele geçirme girişiminin önlendiğini söyledi.

YouTube'da yayımlanan bir video kaydında, Artemivsk üzerinde uçan askeri helikopterler görülüyor. Ancak bu görüntülerin güncel olup olmadığı doğrulanamadı.

Obama Rusya'yı eleştirdi

Öte ayndan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Rusya'yı geçen hafta Cenevre'de varılan anlaşmayı "hiçe saymakla" suçladı.

Tokyo'da Japon Başbakan Şinzo Abe ile ortak basın toplantısında konuşan Obama, bölgedeki militanların faaliyetlerinin sona ermemesi nedeniyle Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların genişletilebileceğini dile getirdi. Ancak Obama, özellikle Avrupa ülkelerinin enerji devi Rusya'ya yaptırımlara çekinceyle yaklaşmasına gönderme yaparak, "ABD'nin kendi başına yapabileceği şeyler var ama sonuçta bunun müşterek bir çaba, kolektif bir çaba olması gerekiyor" dedi.

Telif hakkı AFP

Ukrayna, Rusya, ABD ve AB temsilcilerinin yaptığı toplantıda, silahlı grupların işgal eylemlerine son vermesi için anlaşılmıştı. Ancak Rusya, eylemcileri yönlendirdiği iddiasını reddediyor ve Ukrayna'daki Rusça konuşan azınlığı koruma hakkını saklı tuttuğunu belirtiyor.

Polonya ve NATO üyesi Baltık ülkeleriyle ortak tatbikata katılacak 600 civarındaki Amerikan askeri ise Polonya'ya gitti.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamaktan kaçınması sonrası başlayan gösterilerin ardından kasım ayında Rusya'ya kaçmıştı. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesiyle derinleşen kriz, Ukrayna'nın doğu kentlerindeki işgallerle tırmanmıştı.

İlgili haberler