Nijerya: Kaçırılan 190 kız öğrenci için güvenlik zirvesi

Telif hakkı AFP

Nijerya hükümeti geçen hafta okullarından kaçırılan 190 kız öğrencinin bulunması için elinden gelen her şeyi yapacağını açıkladı.

Abuja'da yapılan kriz toplantısına katılan bakanlar, güvenlik örgütleri yöneticileri, valiler ve dini liderler ülkede artan güvenlik sorunlarını konuştular.

Bir vali, kaçırma olayının gündemin başında olduğunu, hükümet ve ordunun onları kurtarabilmek için herşeyi yaptığını söyledi.

Fakat kaçırılan öğrencilerden birinin, adını vermeden BBC Hausa dili yayınları muhabirine konuşan babası, "Ancak çocuklarımız döndüğünde bu toplantılardan bir sonuç alındığını söyleyebiliriz" dedi.

Hükümet geçen hafta Borno eyaletindeki Çibok'daki bir okuldan yaklaşık 230 kız öğrencinin kaçırılması üzerine gereken adımları atmamakla suçlanıyor. Kaçırılan öğrencilerden yaklaşık 40'ı bir yolunu bulup kurtulmayı başarmıştı.

Politik çekişmeler

Kaçırılan öğrencilerin çoğu 16 ile 18 yaş arasındaydı ve bitirme sınavlarına hazırlanıyorlardı.

Sorumluluğu henüz üstlenen olmadı ama İslamcı Boko Haram grubu suçlanıyor.

Son yıllarda Nijerya'nın kuzeyinde birçok saldırı düzenleyen örgüt sadece bu yıl yaklaşık 1500 kişiyi öldürdü.

Nisan ayının 14'ünde, yani kız öğrencilerin kaçırıldığı günün sabahı, Boko Haram'ın başkent Abuja'daki büyük bombalı saldırısında 71 kişi ölmüştü.

Gündemin başında

Perşembe günü yapılan güvenlik toplantısında Ekiti eyaleti valisi Kayode Fayemi kaçırma olayını "şu anın en önemli sorunu" diye tanımladı.

Vali, "Kaçırılan çocukların bulunması ve korunması için her şeyi yapmalıyız. Ordu bize bunu sağlamak için elinden gelen herşeyi yaptığı konusunda güvence verdi" diye konuştu.

Savunma Bakanı Aliyu Gusau, toplantıda Boko Haram eylemleri ve ülkenin orta bölgelerinde Müslüman hayvancılarla Hristiyan çiftçiler arasında yaşanan şiddet olaylarının da ele alındığını kaydetti.

BBC'nin Abuja'daki editörü Beşir Saad Abdullahi, toplantının belki de en önemli yanının farklı siyasi partilerden liderlerin tek bir sesle konuşması olduğunu söylüyor.

Boko Haram: Batı eğitimi haram

Son haftalarda Boko Haram'a karşı yürütülen mücadele konusunda siyasi farklılıklar öne çıkmış, hükümetteki Halkın Demokratik Partisi, muhalefet liderlerini Boko Haram ile ilişkili olmakla suçlamışlardı. Buna karşılık muhalefetteki İlerici Kongre hükümetin çatışmalara son vermekte başarısız olduğunu kaydetmişti.

Boko Haram'ın saldırılarının en yoğun olduğu üç eyaletin tümü de muhalefet İlerici Kongre'den valiler tarafından yönetiliyor ve gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde siyasi gerginlik giderek tırmanıyor.

Adı, "Batı eğitimi haramdır" manasına gelen Boko Haram, Nijerya'da Şeri hukukun kabul edilmesi için mücadele ediyor ve sık sık okulları hedef alıyor.

Militanların kız öğrencileri Kamerun sınırına yakın Sambisa ormanına götürdükleri sanılıyor.

Veliler ve kendi kendine örgütlenen gönüllü gruplar öğrencileri aramak için bölgeye gitti.

Nijerya'nın kuzey doğusundaki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde geçen yılın Mayıs ayından bu yana olağanüstü hal kuralları uygulanıyor.

İlgili haberler