Obama: Ortadoğu barış sürecinde ısrarcı olacağız

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama İsrail ile Filistinliler arasındaki görüşmelerin kesintiye uğramasına rağmen, barış çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Buna karşılık Başkan Obama, iki tarafın da "zor kararlar alacak siyasi irade"ye sahip olmadığından yakındı ve sürece ara vermek gerekebileceğini ifade etti.

ABD Başkanı'nın açıklamaları İsrail'in barış görüşmelerini askıya aldığını açıklaması ardından geldi.

İsrail, Filistinli rakip gruplar El Fetih ve Hamas arasında varılan birleşme anlaşmasının lağvedilmesini talep ediyor.

Filistinlilerin anlaşması

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise, Filistinli grupların uzlaşması ile barış görüşmeleri arasında bir uyuşmazlık olmadığını, kendisinin iki devletli bir çözüm temelinde barışa inancının tam olduğunu söyledi.

Mahmud Abbas'ın partisi El Fetih ile Hamas Salı günü bir uzlaşma anlaşması imzalamışlardı.

Anlaşma, iki grubun önümüzdeki bir kaç hafta içinde bir birlik hükümeti oluşturmasını, altı ay sonra da genel seçime gidilmesini öngörüyor.

El Fetih ile Hamas'ın ilişkileri, 2006 yılında yapılan parlamento seçimlerini Hamas'ın kazanması, bu seçim zaferinin tanınmamasından bu yana Gazze Şeridi'nde yönetimi fiilen ele geçirmesi ve bu dönemde yaşanan çatışmalardan bu yana sorunlu.

ABD Başkanı Obama da, Güney Kore ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Filistinli partiler arasındaki birlik anlaşmasının sürece hizmet etmediğini söyledi.

Obama "İnsanlar tafra yapabilir, azamiyi almaya çalışabilir, ama gerçekçi olursak geçilecek sadece tek kapı var bu da iki tarafın biraraya gelerek hem İsraillilerin hem Filistinlilerin gelecek kuşaklarını güvence altına almak için çok zor siyasi ödünler vermesi ile olur. Önümüzdeki hafta, önümüzdeki ay, ya da altı ay içinde bu kapıdan geçeceklerini düşünüyor muyum? Cevabım, hayır" diye konuştu.

İsrail neye karşı?

İsrail, Batı Şeria'daki El Fetih yönetimi ile Gazze'deki Hamas yönetiminin uzlaşıya varmasının ardından, Filistin ile barış görüşmelerini askıya aldığını açıklamıştı.

Telif hakkı Reuters

Karar, İsrail Güvenlik Kabinesi toplantısında alındı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu BBC'ye yaptığı açıklamada, "Filistin lideri(Mahmud Abbas) İsrail ile barış istiyorsa, Hamas ile yaptığı uzlaşıdan vazgeçmesi gerek" dedi.

İsrail kabinesinden yapılan yazılı açıklamada da "İsrail'in yok edilmesini savunan Hamas tarafından desteklenen bir Filistin hükümetiyle masaya oturmayız" ifadesi kullanılıyor.

İsrailli ve Filistinli taraflar arasındaki görüşmeler, üç yıllık bir aradan sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin inisiyatifi ile Temmuz 2013'te yeniden başlamıştı.

Telif hakkı AFP

İsrail, Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için 100'den fazla Filistinli tutsağı serbest bırakacağını açıklamıştı.

Fakat İsrail, Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler'in 15 kurumuna üyelik başvurusu yapmasını gerekçe göstererek 4'üncü grubu oluşturan 26 Filistinli tutsağı serbest bırakmaktan vazgeçmiş ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim planı açıklamıştı.

İlgili haberler