'Türk Papa' ve 2. John Paul aziz ilan edildi

“Türk Papa” olarak da anılan eski Papa 23. John ve Papa 2. John Paul bugün Vatikan’da yapılan törenle Katolik Kilisesi’nin en önemli unvanlarından azizlik mertebesine yükseltildi.

Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan tören dünyanın her yerinden gelen 1 milyona yakın kişi tarafından izleniyor. Roma merkezine kurulan dev ekranlarla da tören canlı olarak yayınlanıyor. Törende 10 bin güvenlik görevlisi görev yapıyor. Törenin 7 milyon Euro’ya mal olduğu belirtiliyor.

Törene 24 devlet başkanı ve kraliyet ailesi temsilcisi, 10 başbakan, 40 bakan ve bakan yardımcısı olmak üzere toplam 122 yabancı yetkili de katılıyor.

Vatikan tarihinde bir ilk

İki papanın birden aziz ilan edilmesi Vatikan tarihinde ilk kez gerçekleşti. Her iki Papa’nın aziz ilan edilmesi için geleneksel süreçte istisna yapıldı.

Kurallara göre bir kişinin aziz ilan edilmesi için iki mucize gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak bir mucize gerçekleştirdiğine inanılan Papa 23. John’a da popülerliği ve kilisede yaptığı reformların da katkısıyla azizlik unvanı verilmesi kararlaştırıldı.

Papa olmadan önce 1935-1944 yılları arasında Türkiye’de Vatikan’ı temsilen görev yapan 23. John (Papa Roncalli), bu yüzden “Türk Papa” olarak da anılıyor. 23. John, Türkiye ve Yunanistan’da görev yaptığı sırada Yahudileri soykırımdan kurtarmak için “transit vize” vermiş olmasıyla da takdir görüyor.

Mehmet Ali Ağca'nın 1981'de suikast ile öldürmek istediği Papa 2. John Paul için de, ölümünden sonra beş yıl geçmesi beklenmeden azizlik süreci başlatıldı. Suikast gişiminden kurtulan ve 2005'te ölen 2. John Paul’ün bir Fransız rahibeyi Parkinson’dan ve Kosta Rikalı bir kadını ölümcül bir beyin hastalığından kurtardığına inanılıyor.

İlgili haberler